WEB SAYFAMIZA HOŞGELDİNİZ

 
T E M A D   G Ü N C E L L E N M İ Ş   T Ü Z Ü Ğ Ü D Ü R
 
MADDE 1. Dernegin kurulus, isim ve amaci asagida gösterilmistir:
a. Türk Silâhli Kuvvetlerinde astsubay olarak görev yapip, emeklilik ve maluliyet nedenleriyle ayrilan Astsubaylar, bunlarin esleri ile vefat eden Astsubaylarin dul ve yetimlerinin sosyal, kültürel ve hukuki ihtiyaçlarini karsilamak, askerlik meslegine iliskin ortak anilarini yasatmak ve dayanismalarini devam ettirmek amaci ile 16.06.1983 gün ve 2847 sayili Kanun hükümleri uyarinca kamu yararina çalisan dernekler statüsünde TÜRKIYE EMEKLI ASTSUBAYLAR DERNEGI kurulmustur.
b. Dernegin kisa adi "TEMAD" dir.
c. Dernek, illerde ve ilçelerde sube kurar. Il de kurulan Şubeye il Baskanligi, ilçede kurulan Subeye ilçe Baskanligi denilir. Büyüksehir belediyesi olan illerde ilk kurulan Sube, il baskanligini temsil eder.
d. Dernegin Genel Merkezi Ankara’dadir. Ankara’da bulunan Genel Merkez yönetimi ayni zamanda Ankara il baskanligi gibi görev yapar.

DERNEGIN AMACI
MADDE 2.Dernek, amacini gerçeklestirebilmek bakimindan asagida gösterildigi sekilde çalisir;
a. Dernek mensuplarinin birlik, beraberlik, sevgi, saygi ve ilgilerini saglayabilmek bakimindan sosyal ve kültürel toplantilar, konferanslar ve seminerler düzenler.
b. Dernek, sosyal, kültürel ve hukukî bakimdan zorluga düsmüs üyelerine yardimda bulunur.
c. Dernek, üyelerinin ortak menfaatleri için her konuda dava açar ve takip eder. Basin Kanunu Hükümleri ile Dernekler mevzuati uyarinca bir yayin organi, basin haber bülteni, bildiri, brosür ve dergi yayimlar. Basin toplantisi tertipler.
d. Dernek, Genel Merkezinin ve Subelerinin iskâni için bina, arsa satin alir, yaptirir veya kiralar. Gayri menkulün aynina iliskin her türlü hukuki tasarrufta bulunabilir.
e. Dernek, mensuplarinin yararlanmalari bakimindan dinlenme tesisleri, huzurevleri, ögrenci yurtlari, lokaller tesis eder veya kiralar.
 f. Dernek, konut sahibi olmamis mensuplari için "Konut Yapi Kooperatifi" ile tüketim gereksinmelerini karsilamak için üyelerine ve sahislara yönelik kâr amaci gütmeyen "tüketim kooperatifi" kurar veya kurulmasina yardimci olur
g. Dernek, yurt düzeyinde milli afet halini alan deprem, yangin, sel gibi hallerde felaketzedelere ve bu konuda çalisan kuruluslara yardimci olur.
h. Dernek,üyelerinin ve istirakçilerinin vefati halinde, geride biraktigi aile bireylerine toplu bir maddi yardimin yapilabilmesi amaciyla ve katilacaklarin, maddî katkilariyla olusturulacak bir yardim sandigi kurar veya örgütlerince kurulmasina yetki verir.
i. Dernek, muhtaç duruma düsmüs üye ve yetimlerine Yönetim Kurulu karariyla, olanaklar elverdigi nispette maddi yardimda bulunur,
j. Dernek, üyelerinin ekonomik yasam kosullarini yükseltmek bakimindan, gerekli yasal çalismalari yapar, konuyu ilgili makamlarda takip eder ve sonucunu üyelerine duyurur.
k. Dernek, Kizilay - Çocuk Esirgeme Kurumu - Türk Hava Kurumu - Huzurevleri- Düskünler Yurdu -Okullara, yardima muhtaç kisi ve kuruluslara, kanuni mevzuat dahilinde maddi ve manevi yardimda bulunur.
 
MADDE 3.Dernek, amaci benzerlik gösteren asker veya emekli kökenli diger Derneklerle müsterek isbirligi esasina göre federasyon seklinde örgütlenebilir. Federasyonun olusturacagi konfederasyonda görev alabilir.
 
MADDE 4.Dernek, Atatürk devrim ve ilkelerinin sürekli savunucusudur. Bu konularda yapilacak her türlü çalismaya maddi - manevi destek saglar.
 
MADDE 5.Dernek, Disisleri ve Milli Savunma Bakanliginin görüsü alinarak, Içisleri Bakanliginca verilecek izinle yabanci ülkelerdeki benzer amaçli yabanci dernekler ve kuruluslarin temsilcilerini davet eder veya davetlerine uyarak temsilcilerini yurt disina gönderebilir.
 
MADDE 6.Dernek, Milli Bayram, Askeri tören ve ATATÜRK ile sehitleri anma tören ve toplantilarina protokol ve yönergelere uygun sekilde katilir. Demegi her yerde ve her vesile ile temsil etmek üzere çiçek -çelenk gönderilir.

MADDE 7.17 Ekim günü Türkiye Emekli Astsubaylar Derneginin kurulus günüdür. Bugün, Genel Merkezce Anitkabir ziyaret edilerek, çelenk konur. Subelerce de mahallindeki, Atatürk anitlarina çelenk konulur ve günün anlamini belirten toplantilar düzenlenir.
 
DERNEK ÜYELIGI
MADDE 8. Demegin üyeleri ‘‘tabii, asil, fahri ve onursal’’ olmak üzere dört grupta toplanir.
a-TABII ÜYE : Tabii Üyeler; Türk Silahli Kuvvetlerinde görevli Astsubaylarin es ve çocuklari ile Emekli Sandigi Kanunu hükümlerine göre emeklilik veya maluliyet nedeniyle ayrilan Astsubaylar, bu Astsubaylarin es ve çocuklari, ölenlerin dul ve yetimleri dernegin tabii üyesidir.
 b-ASIL ÜYE : Asil Üyeler; Tabii üyelerden, usulüne uygun basvurarak, tüzük hükümlerine uymayi taahhüt edenler, ilgili Yönetim Kurulu karari ile asil üyelige alinirlar.
c-FAHRI ÜYE : Fahri Üyeler; Dernege maddi ve manevi yardim ve hizmetlerde bulunan ve bulunacak olanlara Yönetim Kurulu karari ile fahri üyelik sifati verilir. Bu kisilerin seçme, seçilme, oy kullanma haklari olmayip kendileri için ayri bir defter tutulur. Fahri üyeler asli üye gibi aidat öderler.
d- ONURSAL ÜYE : Dernek organlarinda görev yapan, dernege basarili hizmetleri geçen üyelerine ve dernek üyesi olmamakla beraber, dernege maddi - manevi yarari dokunan sahislara Genel Baskanin teklifi ve Genel Merkez Yönetim Kurulu karari ile onursal üyelik sifati verilir. Bu durumdaki üyelere Genel Baskanin teklifi ve Genel Merkez Yönetim Kurulu karari ile silt ve beraati verilir.

 DERNEGE ASLI ÜYE OLMA SARTLARI:
MADDE 9. Dernege asil üye olma niteligini tasiyanlar, demegin matbu üye giris formunu doldurup, sartlarini ve belirleyecegi yillik asil üye aidatini zamaninda ödemeyi kabul ettigini ve dernege asil üye olma sartlarina haiz oldugunu, imzasi ile onaylar. Basvurular, mülki hududa göre bagli bulunduklari dernege yapilir. Dernek ve Sube Yönetim Kurulu, üyelik için yapilan basvurulari en çok 30 gün içinde üyelige  veya istegin reddi seklinde karara baglar ve sonucu basvuru sahibine yazi ile duyurur. Subelerince üye talebi red olunanlar, Genel Merkeze basvurarak itirazda bulunabilirler. Genel Merkez Yönetim Kurulunun, karari kesindir. Dernegin subesi olmayan yerlerden yapilacak üye olma talepleri, Genel Merkeze yapilir. Talebi kabul edilenlerin, her türlü islemleri Genel Merkezce yapilir. Kayitlar o mahalde sube açilana kadar Genel Merkezde bulunur. Her tabi üye, Türkiye genelinde bir subeye üye olabilir. Üyelige kabul edilenler ve üyelikten çikarilanlar Genel Merkeze bildirilirler.

ÜYELIK AIDATI:
MADDE 10. Asil üyeler, üyesi oldugu sube Genel Kurulunca belirlenecek aidatlarini, yilin ilk 3 ayinda öderler. Aidatlar, yilin hangi ayinda ödenirse ödensin, içinde bulunulan yila ait kabul edilir. Dernegin Genel Merkezi ve Subeleri, aidat miktarini, Genel Kurullarinda karar almak suretiyle ayarlayabilirler. Aidat miktari, ait oldugu  yilin Tahmini bütçesinde gösterilir.
Dernegin Genel Merkezi ve Sube Yönetim Kurullari, görecegi lüzum üzerine, aidatlarin tahsilinde taksitlendirme yapabilirler.
 
ÜYELERIN HAK VE YÜKÜMLÜLÜKLERI
MADDE 11. Dernek üyeleri, asagida açiklanan hak ve yükümlülüklere sahiptirler.
 
a.ÜYELERIN HAKLARI:
1.Oy kullanmak.
2.Dernegin Merkez ve Sube Genel Kurullarina katilmak.
3.Dernek organlarina seçilmek ve seçmek.
4.Dernek Büyük Genel Kuruluna delege seçmek veya seçilmek.
5.Genel Kurullarda söz hakkini kullanmak.
6.Dernek organlarina sözlü veya yazili öneri, uyari, dilek veya temennide bulunmak.
7.Dernekten istifa etmek.
8.Istifayi müteakip, tekrar üye olabilmek için yazili talepte bulunmak.
9.Dernek rozetini ve kimlik kartini tasimak.
10.Üyelikten çikarilmasi halinde, bir aylik sûre içinde ilk Genel Kurulda görüsülmesi için üyesi oldugu Subenin Yönetim Kuruluna müracaat eder. Subeler, bu tür müracaatlari kendi genel kurullarinda sonuçlandirirlar ve durumu genel merkeze bildirirler.   
11. Üye olmayanlar ,dernegin yardim ve tesislerinden yararlanamazlar. Ancak, üyelerin esleri, çocuklari, ana babalari, refakatlerinde getirecekleri kimseler ile Silahli Kuvvetler mensuplari yararlanabilirler.
12.TEMAD’ in herhangi bir Subesine üye olanlar, diger Subelerin tesis ve imkanlarindan faydalanirlar. Bunlar yanlarinda misafir de getirebilirler.
 
b. ÜYELERIN YÜKÜMLÜLÜKLERI:
1. Dernek yillik aidatini, zamaninda ödemek.
2. Dernekler mevzuatina ve dernek tüzügüne uymak.
3.Üyelere, yöneticilere ve yönetim kurullarinca alinan kararlara saygili olmak.
4.Üyeler arasinda birlik ve beraberligin ve dostlugun pekismesini saglamak.
5.Dernek düzenini ve çalismalarini engelleyici davranislarda bulunmamak.
6.Dernek organlarinca verilecek (Üyelere ve dernege yarar saglayan) görevleri yapmak.
7.Dernek aleyhinde faaliyette bulunmamak.
8.Ulu Önderimiz Atatürk'ün, ilke ve inkilaplarina sahip çikmak, saygili ve bagli olmak ve koruyup kollamak.
 
ÜYELIGIN SONA ERMESI
MADDE 12. Dernekten çikma ve çikarilma asagidaki sekilde olur:
 a. DERNEKTEN ÇIKMA: Her üye, üyesi bulundugu dernegin yönetim kurulu Baskanligina, yazili basvuru ile dernek üyeliginden istifa ile çikabilir.
b. DERNEKTEN ÇIKARILMA :
1. Yillik asil üye aidatini, uyariya ragmen alti ay içinde ödemeyenler.
2. Kanun, Tüzük hükümlerine, Yönetim Kurulu Kararlarina, Dernegin prensip kararlarina uymamakta israr edenler.
3. Dernegin, manevî kisiligini zedeleyici eylemlerde ve sözlerde bulunanlar.
4. Dernek yöneticileri ile üyeler arasindaki birlik beraberlik, dostluk ve huzuru bozmaya yönelik çalisma içinde bulunanlar.
5. Dernek yönetimlerini küçük düsürücü, toplum içinde hakaret sayilacak sözleri sarf edenler.
6. Fikirlerini, sürekli olarak kaba kuvvetle kabul ettirmeye çalisanlar ve bu davranislarinda israr edenler.
7. Dernekler Kanunu'nun izin vermedigi, dernekleri kurmaya tesebbüs ederek toplantilar tertipleyenler.
8. Dernekler Kanununda belirtilen suçlardan, mahkum olanlar.
9. Dernege asil üye olma niteligi olmadigi, sonradan anlasilanlar.
Üyesi bulundugu Genel Merkez ve Subelerin Yönetim Kurulu karari ile üyelikten çikarilirlar, Genel Merkez Yönetim Kurulu üyeleri, Sube Baskanlari, Yönetim Denetleme ve Disiplin Kurulu Üyelerinin, dernekten çikarilmayi gerektiren tutum ve davranislar içerisinde bulunmalari halinde, Genel Merkez Yönetim Kulunca da üyelikten çikarilmak istemiyle, Genel Merkez Yüksek Disiplin Kuruluna sevk edilirler.Yüksek Disiplin Kurulunca bu konuda verilecek karari uygulama yetkisi Genel Merkez Yönetim Kurulundadir.
 Üyelikten çikarilanlarin ödenmis aidatlari ve sair ödemeleri geri verilmez. Rozet ve dernege ait kimlikleri geri alinir. Dernek tesislerinden faydalanamazlar.
 
DERNEK GENEL MERKEZ VE SUBE ORGANLARI
MADDE 13. Dernek Genel Merkez ve Subelerinin organlari asagida gösterildigi gibidir
GENEL MERKEZDE
a.Dernek Genel Merkez Genel Kurulu
b.Dernek Genel Merkez Yönetim Kurulu
c.Yüksek Denetleme Kurulu.
d.Yüksek Disiplin Kurulu.
e.Temsilciler Kurulu.
SUBELERDE:
a.Sube Genel Kurulu.
b.Sube Yönetim Kurulu
c.Denetleme Kurulu.
d.Disiplin Kurulu.
 
DERNEK GENEL MERKEZ ORGANLARI
MADDE 14. Genel Merkez organlarinin olusmasi, asagidaki esaslara göredir:

a.GENEL MERKEZ YÖNETIM KURULU :
11 asil ve 11 yedek üyeden olmak üzere, Genel Merkez Genel Kurulunca gizli oy, açik tasnif esasina göre üç yil için seçilir. Bu miktara dahil olan Genel Baskan, Genel Merkez Genel Kurulunca seçilir.
 
Genel Merkez Yönetim Kurulu: Bir Genel Baskan, üç Genel Baskan Yardimcisi, bir Genel Sekreter, bir Genel Muhasip ve 5 Üyeden olusur.
Genel Baskanliga ve Genel Merkez Yönetim Kurul üyeligine, Ankara disindan seçilenler, seçimi müteakip bir ay içinde ikametgahlarini Ankara' ya nakletmek zorundadirlar, Bu durumun takibi Yüksek Denetleme Kurulunca yapilarak, Genel Merkez Yönetim Kuruluna bildirilir. Genel Merkez Yönetim Kurulu bildirime istinaden zorunluluga uymayanlarin seçimle kazandiklari sifatlarin düsürülmesine karar verir.
 
b.YÜKSEK DENETLEME KURULU :
3 asil, 3 yedek üyeden olusur.
c.YÜKSEK DISIPLIN KURULU:
3 asil, 3 yedek üyeden olusur.
d.TEMSILCILER KURULU : Genel Baskan, Genel Merkez Yönetim Kurulu, Yüksek Denetleme Kurulu, Yüksek Disiplin Kurulu, il ve ilçe Sube Baskanlarindan olusur.

DERNEK SUBE ORGANLARI
MADDE 15. Sube organlarinin olusmasi, asagidaki esaslarina göre yapilir;
a.SUBE YÖNETIM KURULU:
Il ve ilçe mülki idare hudutlari içinde oturan, en az 5 asil ve 5 yedek üyeden az olmamak üzere, Genel Kurulca üç yil için gizli oy açik tasnif esasina göre seçilir. Yönetim Kurulu bir Baskan, bir Baskan Yardimcisi, bir Sekreter, bir Muhasip üye ve üyelerden olusur. Asil üyelerden, bosalma olmasi halinde, yedek üyelerden çagrilmasi zorunludur.
b. DENETLEME KURULU: Sube mülki idare hudutlari içinde oturan, 3 asil 3 yedek üyeden olusur.
c. DISIPLIN KURULU: Sube Mülki idare hudutlari içinde oturan, 3 asil ve 3 yedek üyeden olusur
 
DERNEK BÜYÜK GENEL KURULUNA KATILACAKLAR
MADDE 16. Dernek Büyük Genel Kuruluna asagidaki nitelige sahip olanlar katilir
a. Genel Baskan ve Genel Merkez Yönetim Kurul üyeleri.
b. Yüksek Denetleme ve Disiplin Kurul üyeleri.
c. Dernek Genel Merkez kurucu üyeleri.
d. Sube Baskanlari
e. Sube Genel Kurullarinca seçilmis delegeler.
f. Genel Merkeze kayitli üyelerin delegeleri.
g. Büyük Genel Kurulca seçilen önceki Genel Baskanlar
 
SUBE GENEL KURULUNA KATILACAKLAR :
MADDE 17. Sube genel kuruluna asagidaki nitelige sahip olanlar katilir
a.Sube baskani ve yönetim kurulu üyeleri.
b.Sube kurucu üyeleri,
c.Denetleme ve disiplin kurulu üyeleri,
d.Subeye kayitli üyeler.

GENEL KURULA KATILMA SARTLARI
MADDE 18. Dernek Büyük Genel Kurulu ve Sube Genel Kurullarina katilma hakki bulunanlarin, yillik üye aidat borcu bulunmamasi sarttir. Aksi halde, Genel Kurul Toplantisina katilma haklari kalkar. Oy kullanamazlar.Organlara seçilemezler. Genel Merkezde ve Subelerde Genel Kurula katilma hakki bulunanlarin, Genel Kuruldan en az 30 gün öncesi hazirlanacak Genel Kurula katilma hakki olanlarin listesinin tanziminden sonra aidat yatirmak istemeleri halinde de, bu husus, o kisiye Genel Kurula katilma, oy kullanma, seçme ve seçilme hakki vermez.
Sube Genel Kurul toplantisi, tarihinin kararlastirilmasinin en az 30 gün önceden yapilacak asil üye olma talepleri alinir. Kabulleri, Genel Kurul sonrasi seçilecek Yönetim Kurulunun kararina birakilir. Bu gibiler Genel Kurulda söz ve oy sahibi olamazlar.
 
GENEL KURULLARIN OLAGAN TOPLANMA ZAMANI VE YERI:
MADDE 19. Dernek ve Sube Genel Kurul Toplantilari dernek Genel Merkezi ve Sube Merkezlerinin bulundugu yerde 3 yilda bir olmak üzere ; subeler Haziran ayina kadar, Genel Merkez Büyük Genel Kurul toplantisi Kasim ayina kadar yapilir. Zorunlu hallerde bu tarihler bir ay sonraya alinabilir.
GENEL KURULLARIN OLAGANÜSTÜ TOPLANMA SEKLI
MADDE 20. A. Dernek Büyük Genel Kurulu, asagida yazili bulunan hallerde 30 gün içerisinde Olaganüstü Toplantiya çagrilir;
1.Genel Merkez Yönetim ve Denetim Kurulunun gerekli gördügü hallerde.
2. Bir evvelki Dernek Olagan Büyük Genel Kurulunu teskil edenlerden, beste birinin yazili istegi üzerine.
3.Demegin tümünün veya Genel Kurul Toplantisini yapmis Subelerden bir veya birkaçinin feshedilmesine karar verilmesi gerektiginde.
4.Tüzügün acilen degistirilmesine gerek görüldügünde.
5. Genel Merkez Yönetim ve Yüksek Denetleme Kurullarinin, üye tam sayisinin yarisindan asagi düsmesi ve yedekle de tamamlanamamasi halinde toplanir.Olaganüstü Genel Kurulun yapilmis olmasi, önceden yapilmis olan Olagan Genel Kurulun tüzükte öngörülen tarihini degistirmez.
B. Sube Genel Kurullari asagida yazili bulunan hallerde, 30 gün içerisinde Olaganüstü Toplantiya çagrilir:
1.Yönetim veya Denetim Kurulunun, gerekli gördügü hallerde.
2. Bir önceki genel kurula katilan asil üyelerinin beste birinin yazili istegi üzerine.
3.Genel Merkez Yönetim Kurulunun gerekli gördügü hallerde.
4.Sube Yönetim Ve Denetim Kurulunun üye tam sayisinin yaridan asagi düsmesi ve yedek üyelerle de tamamlanamamasi halinde Genel Kurul Yönetim Kurulunca toplantiya çagrilir..

TOPLANTIYA ÇAGRI USULÜ :
 MADDE 21. Yönetim Kurulu, dernek Tüzügüne göre Genel Kurula katilma hakki bulunan üyelerin listesini düzenler. Genel Kurula katilma hakki bulunan üyeler, en az on bes gün önceden , günü, saati,yeri ve gündemi bir gazete de ilan edilmek veya yazili yada elektronik posta ile bildirmek suretiyle toplantiya çagirilir. Bu çagrida çogunluk saglanamamasi sebebiyle toplanti yapilamazsa, ikinci toplantinin hangi gün.Saat ve yerde yapilacagi da belirtilir. ilk toplanti ile ikinci toplanti arasindaki süre 7 günden az altmis günden fazla olamaz.
Toplanti çogunluk saplanamamasi sebebinin disinda baska bir nedenle geri birakilirsa, bu durum geri birakma sebepleri de belirtilmek suretiyle ilk toplanti için yapilan çagri usulüne uygun olarak üyelere duyurulur. Ikinci toplantinin geri birakma tarihinden itibaren en geç alti ay içinde yapilmasi zorunludur. Üye ikinci toplantiya birinci fikrada belirtilen esaslara göre yeniden çagrilir. Genel Kurul toplantisi bir defadan fazla geri birakilamaz.
 
GENEL KURULLARDA TOPLANTI YETER SAYISI
MADDE 22. Genel kurullar Dernek tüzügüne göre, genel kurula katilma hakki bulunan üyelerin veya delegelerin yarisindan bir fazlasinin katilmasiyla toplanir. Ilk toplantida yeterli sayi saglanamazsa, ikinci toplantida çogunluk aranmaz. Ancak, bu ikinci toplantiya katilan üye delege sayisi Dernek veya sube yönetim ve denetleme kutulu üye tam sayisi toplaminin iki katindan az olamaz.
 
 
GENEL KURUL TOPLANTISININ YAPILIS USULÜ:

MADDE 23. Dernek ve Sube Genel Kurul Toplantilari asagida gösterildigi sekilde yapilir
Genel Kurula katilma hakki olan üyelerin listesi toplanti yerinde hazir bulundurulur.
Toplanti yerine girecek üyelerin, resmi makamlarca verilmis kimlik belgeleri Yönetim Kurulu Üyeleri veya Yönetim Kurulunca görevlendirilecek görevliler tarafindan kontrol edilir. Üyeler, Yönetim Kurulunca düzenlenen listedeki adlari karsisina imza koyarak toplanti yerine girerler. Kimlik belgesi göstermeyenler, belirtilen listeyi imzalamayanlar ile Genel Kurula katilma hakki bulunmayan üyeler toplanti salonuna alinmazlar. Bu kisiler ve dernek üyesi olmayanlar, ayri bir bölümde Genel Kurul toplantisini izleyebilirler.
 
Toplanti yeter sayisi saglanmissa, durum bir tutanakla tespit edilir. Ve toplanti Yönetim Kurulu Baskani veya görevlendirecegi Yönetim Kurulu üyelerinden biri tarafindan toplanti açilir. Toplanti yeter sayisi saglanamamasi halinde de Yönetim Kurulunca bir tutanak düzenlenir.
Açilistan sonra, toplantiyi yönetmek üzere bir Baskan ve yeteri kadar baskan vekili ile yazman seçilerek divan heyeti olusturulur.
Dernek organlarinin seçimi için yapilacak oylamalardan önce oy kullanilacak yer hazirlanir. , oy kullanan üyelerin divan heyetine kimliklerini göstermeleri ve hazirun cetvelindeki isimlerinin karsisini imzalamalari zorunludur.
Toplantinin yönetim ve güvenliginin saglanmasi Divan Baskanina aittir. Genel Kurul gündemdeki konularin görüsülerek karara baglanmasiyla sonuçlandirilir. Genel Kurulda her üyenin bir oy hakki vardir. Üye oyunu sahsen kullanmak zorundadir.
Toplantida görüsülen konular ve alinan kararlar bir tutanaga yazilir. Ve Divan Baskani ile yazmanlar tarafindan birlikte imzalanir.Toplanti sonunda tutanak ve diger belgeler Yönetim Kurulu Baskanina teslim edilir. Yönetim Kurulu Baskani bu belgelerin korunmasindan ve yeni seçilen Yönetim Kuruluna yedi gün içinde teslim etmekten sorumludur.
Mahkemece kayyim atanmasi veya medeni kanunun 75. maddesinin ikinci fikrasina göre görevlendirme yapilmasi halinde bu maddede yönetim kuruluna verilen görevler bu kisiler tarafindan yerin getirilir.
 
GENEL KURUL GÜNDEMI VE DIVAN BASKANININ GÖREVLERI

MADDE 24. Genel Kurul toplantilarinda, yalniz gündemde yer alan maddeler görüsülür. Ancak, toplantida hazir bulunan üyelerin veya delegelerin en az onda biri tarafindan yazili olarak görüsülmesi istenen konularin gündeme alinmasi zorunludur. Gündem maddelerinde sira degisikligi Genel Kurul oyu ile yapilir.

DIVAN BASKANININ GÖREVLERI:

Toplantiyi yönetmek Divan Baskaninin görevidir. Kâtipler toplanti tutanagini tanzim ederler.
a.Divan Baskani gündemi okuyarak toplantiyi açar.
b.ATATÜRK, sehitler, vefat eden meslek mensuplari anisina bir dakikalik saygi durusu yaptirir.
c.Konuklari takdim eder, gelen mesajlari okur.
d.Genel Kurulun, yasalar ve Dernekler tüzügünün hükümlerine uygun biçimde çalismasini saglar.
e.Genel Kurula, delegeler veya üyelerce getirilen konularin (önergelerin) müracaat sirasina göre müzakeresini saglar.
f.Söz isteklerini siraya koyar. Gerektiginde, konusma sirasini Genel Kurul karari ile dakika olarak sinirlayabilir.
g.Bir konu üzerinde en az bir lehte ve bir aleyhteki konusmaciya söz verdikten sonra baska söz isteyen yoksa oylamaya geçer.
h.Toplanti tutanaklarinin eksiksiz tutulmasi için yazim islerinin zamaninda yapilmasini saglar,
i.Kabul veya red oylarinin dogru sayilmasini sayim ve tasnif heyeti vasitasiyla saglar,
k.Toplantinin disiplinini saglar,
l.Konusmaciya satasanlari, kiskirtma yapanlari, konu disina çikmalari, Genel Kurulun huzurunu bozmalari, kötü dil ile kisilerin onurlarini kiranlari, uyariya ragmen bu tutumlarinda israra devam edenleri Genel Kurul karari ile belli bir süre veya tümden toplanti yeri disina çikarir,
m. Genel Kurul oturumunda disiplin bozulur, kavga ve gürültü çikarsa üyeleri üç defa uyararak sessizlige davet eder. Sessizlik temin edilmezse oturumu bir süre tatil eder. Sessizligin saglanmasi sonunda oturumu yeniden açar.
n.Görüsmeler bitirilip, seçim sirasi gelince çesitli listelerdeki adaylari delege ve üyelere tanitir. Adaylardan bulunmayan olursa, öz geçmisini bildigi kadariyla açiklar,
o.Üye veya delegelerin tercih ettikleri seçim listesini, koyduklari mühürlü zarflarini oy sandigina atmalari için delege listesindeki isim sirasina göre çagrilmasini ve oylarini kullandiktan sonra imzalamalarini saglamak üzere sayim ve tasnif heyetini görevlendirir.
ö.Seçim sonucunda, oy tasnif heyetinin oylari sayarak degerlendirmesini ve zabitla kendisine teslimini saglar,
p.Divan Baskani, seçim sonuçlarini seçim tutanaklarindan okumak suretiyle ilan eder,
r.Yeni seçilen Baskanin ve eski Baskanin kürsüden konusmalariyla toplantiyi bitirir. Yazmanlarca tutulmus tutanaklari, imzalar ve yönetim kurulu baskanina teslim eder. Herhangi bir nedenle Divan Baskanligi, Divan Baskan Yardimciligi düsen veya istifa eden Divan Baskani, Divan Baskani Yardimcisi tekrar seçilmedikçe Divan Baskanligina veya yardimciligina devam edemezler.
 
GENEL KURULUN GÖREVLERI VE YETKILERI

MADDE 25. Asagida yazili hususlar Genel Kurulca görüsülüp karara baglanir
a.Gündemdeki hususlarin görüsülüp karara baglanmasi.
 b.Yönetim Kurulunun çalisma raporu ve bilançosunun (isletme defteri tutanlarda isletme hesabi özeti) ve Denetleme Kurulu raporunun görüsülmesi, Yönetim ve Denetim Kurullarinin aklanmasi.
c.Yönetim Kurulunca, hazirlanan gelecek döneme ait tahmini bütçenin görüsülmesi, aynen veya degistirilerek kabulü.
d.Genel Merkez ve Sube Yönetim Organlarinin seçimi.
e.Dernek tüzügünün degistirilmesi.
f.Dernek için gerekli tasinmaz mallarin satin alinmasi veya mevcut tasinmazlarin satilmasi hususunda yönetim kuruluna yetki verilmesi.
g.Dernegin bir federasyona katilmasina veya ayrilmasina karar verilmesi veya bu konuda Genel Merkez Yönetim Kuruluna yetki verilmesi.
h. Demegin veya Subelerden bir veya birkaçinin feshedilmesi için Genel Merkez Yönetim Kuruluna yetki verilmesi,
i. Dernegin Uluslararasi faaliyette bulunmasi, yurt disindaki Dernek veya kuruluslara üye olarak katilmasi veya ayrilmasi bu konuda Yönetim Kuruluna yetki verilmesi,
j. Mevzuatta ve Dernek tüzügünde Genel Kurulca yapilmasi belirtilen diger görevlerin yerine getirilmesi.
k.Üyeliklerden çikarilanlar hakkinda nihai kararin verilmesi.

GENEL KURUL TOPLANTILARINDA SEÇIM ISLEMLERI

MADDE 26. Genel Kurul Toplantilarinda seçim isleri asagida gösterildigi sekilde yapilir.
a- Her Genel Kurul Toplantisinda, Baskan ve Yönetim Kurullari ile Denetleme ve Disiplin Kurullarinin Asil ve Yedek Üyeleri gizli oy açik tasnifle seçilir.
b- Sube Genel Kurullarinda, Dernek Büyük Genel Kuruluna gidecek delegeler asil ve yedek olmak üzere gizli oy açik tasnifle tüzügün 30. maddesinde belirtilen usule göre seçilir.
c- Genel Kurul Toplantilarinda yapilan seçimlerde basili veya yazili oy pusulasi kullanilabilir. Yönetime talip olanlar ayni bir liste tanzim edebilir. Ancak seçilecek kisilerin seçilme yeterliligine sahip olmasi, aidat borcu bulunmamasi gerekir. Bu niteliklere sahip olmayan kisi seçilse de, seçilmemis sayilir. Yerine kendinden sonraki siradan seçilen veya yedek olarak seçilen getirilir. Bir oy pusulasinda, baskan, yönetim kurulu üyeleri asil ve yedekleri, denetleme, disiplin kurulu asil ve yedeklerin isimleri bulunabilir. Il ve ilçelerde bu pusulaya Büyük Genel Kurula katilacak delegelerin asil ve yedeklerin ismi ilave edilir.

DERNEK BÜYÜK GENEL KURULUNDA SUBELERIN TEMSILI

MADDE 27. Subeler, Dernek Büyük Genel Kurulunda su sekilde temsil olunur;
a- Sube Baskani tabii delege olup, Subeleri Genel Kurullarinca Subeye kayitli ve yillik asli üye aidatini ödemis her 50 üye için bir delege seçilir. Sonraki 26 dahil üye için de bir delege seçilir. Seçilen delege kadar da yedegi seçilir.
b- Dernek Genel Merkezi ayni zamanda Ankara Il Baskanligini da bünyesinde bulundurdugundan Büyük Genel Kurulda oy kullanacak Genel Merkez delegelerini kayitli üyeler arasindan (a) sikkindaki esaslara göre Genel Kuruldan en az iki ay önce seçer.
 
DELEGE BELGESI ISLEMLERI

MADDE 28. Delege belgesinin tanzimi ve verilmesi asagida gösterildigi sekilde yapilir:
a.Subeleri genel kurullarinca Dernek büyük genel kurulu delegesi seçilenlere subeleri baskanliginca veya genel merkez genel kurulu seçimlerinden önce genel merkezce tasdikli bir TEMAD BÜYÜK GENEL KURULU DELEGESI* belgesi verilir. Ayrica, delegelerin isim ve adreslerini kapsayan subeleri baskanliginca tasdikli listesi 2 nüsha olarak, Dernek büyük genel kurul toplantisi tarihinden en az 30 gün öncesinden Dernek genel baskanligi elinde bulundurulacak sekilde gönderilir.Seçilen delegelerin aidat borçlari ile yasal bir sorunlarinin olmamasi gerekir.. Tüzük sartlarina uymayanlarin delegelikleri genel yönetim kurulunca dikkate alinmaz,
b. Delegeler, bagli olduklari subelerin genel kurullarinca yerine yenileri seçilene kadar delegelik hakkini muhafaza eder.

MADDE 29. SUBE GENEL KURULLARINA KATILIM

Genel Kurul Toplantisi olan bir Subeye, Genel Merkez Yönetim Kurulunca yetki verilen bir veya birkaç görevli gönderilebilir. Genel Merkezi temsil eden bu görevliler gerektiginde Genel Kurulu aydinlatmak üzere söz alir ve konusabilirler. Dernek Büyük Genel Kurulu ve Sube Genel Kurulu toplantilarinda üst kademe görevleri disinda hak sahibi üye veya delegeden baskasina hiçbir sekilde söz verilemez. Ancak Yönetim Kurulunca Genel Kurula davetli zevat, Divan Baskanliginin daveti ile konusabilirler. Bu konusmalar, yönetimi tenkit ve siyasi mahiyette olamaz.
 
DERNEK VE SUBE ORGANLARINA SEÇILEN KURUL ÜYELERININ HAKLARI

MADDE 30. Dernek ve Subelerin Yönetim, Denetleme , Disiplin ve Temsilciler Kurullarinda seçimle görev alanlarin fahri çalismalari esastir.
Yönetim Kurullarinda görevli olup da, Dernekte devamli çalismalari gereken Baskan ve Yönetim Kurulu üyelerinin yaptiklari çalismalarda sarf etmis olduklari masraflar bütçeleri nispetinde, Yönetim Kurulunun karari ile zaruri masraf olarak verilebilir. Bu harcamalar Yönetim Kurulunca alinacak karara göre Baskan tarafindan uygulanir.
Yönetim Kurulunun diger üyelerinin Yönetim Kurulu Toplantilarina katilmalarinda yapacaklari masraflara karsilik bir miktar para yine ayni sekilde takdir edilebilir. Denetleme ve Disiplin kurullarinin görev icabi yapacaklari toplantilara katilanlar için de ayni husus tatbik edilir.  Bu ödemeler Yönetim Kurulu üyelerinden Baskan, Muhasip Üye ve Sekreter tarafindan tanzim edilen belgeyle yapilir.
 
DERNEK VE SUBE ORGANLARININ GÖREV VE YETKILERI.

MADDE 31. Dernek Genel Merkez Yönetim Kurulunun görev ve yetkileri sunlardir.
a.Dernek Genel Merkez Yönetim Kurulu, Dernek Büyük Genel Kurulundan sonra dernegin en yetki organidir. Dernegi temsil eder veya bu hususta kendi üyelerinden bir veya birkaçina yetki verir.
b.Dernek Subelerinin açilmasina karar ve Sube Kurucularina yetki verir veya verdigi yetkiyi geri alir. Ancak, verilen yetkinin geri alinmasi veya Sube Baskan ve Yönetim ve Denetim ile Disiplin Kurulunun veya üyelerinin görevden alinmasi için, Yüksek Disiplin Kurulunun tetkiki sonucu verecegi rapora göre Genel Merkez Yönetim Kurulunca karar verilir.
c.Dernegin gelir ve gider hesaplarina iliskin islemleri yapar ve gelecek döneme ait bütçeyi hazirlayarak Dernek Büyük Genel Kuruluna sunar.
d.Dernek tüzügünün, mevzuatin ve yasalarin kendisine verdigi diger isleri yapar ve yetkileri kullanir. Genel Kurulu Olaganüstü Toplantiya çagirir.
e.Dernek, mensuplarinin yararlanmalari bakimindan üyelere yönelik kar amaci gütmeyen dinlenme tesisleri, huzurevleri, ögrenci yurtlari, dernek ve sube lokalleri ile konut ve tüketim kooperatiflerinin tesisine veya kaldirilmasina karar verir. Bu gibi yerlerin çalisma sarti ve usulleri Genel Merkez Yönetim Kurulunca belirlenir.
 
SUBE YÖNETIM KURULLARININ GÖREV VE YETKILERI SUNLARDIR:

MADDE 32.
 a.Sube Yönetim Kurulu, kendi Genel Kurulundan sonra subenin en yetkili organidir. Subeyi temsil eder veya bu hususta kendi üyelerinden bir veya birkaçina yetki verir.
b.Subenin gelir ve gider hesaplarina iliskin istemleri yapar ve gelecek döneme ait bütçeyi Genel Kurula sunar.
c.Dernek tüzügünün ve mevzuatin kendisine verdigi diger isleri yapar ve yetkileri kullanir.
d.Dernek, Genel Merkez Yönetim Kurulunun karar ve talimatlarini yerine getirir.
e.Subeler, belediye sinirlari içerisindeki kisi, kurum ve kuruluslarla ilgili yazismalarini kendileri, belediye sinirlari disinda ise Genel Merkez araciligi ile yapar.
f.Genel merkez, Yönetim Kurulunun onayini alarak kendi üyeleri arasinda lüzum görüldügünde yardim sandigi kurar veya Genel Merkezde bu hususta kurulacak sandiga üyelerin dahil olmasini saglar.
 
PERSONEL ÇALISTIRMA

MADDE 33. Genel Merkez ve Subelerde gerekli görülen hallerde Yönetim Kurulu karariyla ücretli personel çalistirilabilir. Subelerin bu husustaki islemleri Genel Merkez Yönetim Kurulunun onayi ile kabul edilir.
 
MADDE 34.ÜYELERIN GENEL MERKEZE BILDIRILMESI

 Sube Yönetim Kurullari; subeye kayit olan veya çikan üyelerin listesini her üç ayda bir,  yapilacak olan her türlü sosyal veya kültürel nitelikli çalismalarini; önceden Genel Merkeze bildirirler.
 
VEFAT EDEN ÜYELERLE ILGILI YAPILACAK ISLEMLER

MADDE 35. Yönetim Kurullari, bölgeleri dahilinde vefat eden üyelerinin, her türlü defin, tören ve benzeri islemleri ile ilgilenmek üzere ekipler kurar. Ekipler çalismalarini usulüne uygun olarak yaparlar.
 
YÖNETIM KURULARINDA MEYDANA GELECEK BOSALMANIN BILDIRILMESI

MADDE 36.Genel Merkez ve Subeler Yönetim, Denetleme ve Disiplin Kurullarinda ki degisiklikleri bir hafta içinde Dernek Merkezinin bulundugu yerin en büyük mülki amirine ve Genel Merkeze, dernekler yönetmeligindeki ek 25 çizelge ile bildirir.

YÖNETIM KURULLARININ TOPLANMASI VE KARAR

MADDE 37. Yönetim Kurullari, en az 15 günde bir toplanir. Toplanti yeter sayisi salt çogunluktur. Kararlar katilanlarin salt çogunluguyla alinir. Beraberlik halinde Baskanin bulundugu taraf çogunluk sayilir. Alinan kararlar, karar defterine yazilarak alti imza edilir. Yönetim Kurullari yapacaklari toplanti zamanini aldigi kararla belirlerler. Baskanin lüzum görmesi ve daveti halinde olaganüstü olarak da toplanabilir.

YÖNETIM KURULU ÜYELERININ TOPLANTIYA KATILMASI

MADDE 38. Yönetim Kurulu üyelerinden biri, üst üste mazeretsiz olarak üç toplantiya katilmaz ise, Yönetim Kurulu karari ile görevinden azledilir. Yerine ilk yedek üye çagrilir. Denetleme ve Disiplin Kurularinda da ayni usul uygulanir.
 
YOLSUZLUK

MADDE 39. Genel Merkezde, Yüksek Denetleme Kurulunca yapilacak denetleme sonucu mali yolsuzluk veya usulsüzlük tespit edilirse, durum bir rapora baglanir. Bu rapor, Dernek Genel Baskanligina intikal ettirilir. Genel Baskan en geç bir hafta içinde Genel Merkez Yönetim Kurulu ve Yüksek Denetleme Kurulunu müsterek olarak toplar ve bu kurulca sorumlu hakkinda gereken yasal islem yapilir. Kendisi hakkinda sorusturma açilan sahis bu toplantiya katilamaz. Yolsuzluk, Genel Merkez Yönetim Kurulunun tümünü kapsayan bir durumda ise Dernek Büyük Genel Kurulu, Denetleme Kurulunca en geç 30 gün içerisinde Olaganüstü Toplantiya çagrilir.
 
DEVIR-TESLIM

MADDE 40. Yönetim Kurulu Baskani veya diger sorumlular, üzerlerindeki görevi ve sorumlu oldugu her türlü evrak ve malzemeyi teslim etmeden görevlerinden ayrilamazlar.  Toptan istifa eden veya görevden alinan Yönetim Kurulu yerine, Genel Merkez Yönetim Kurulunca geçici bir Yönetim Kurulu olusturulur veya Geçici Yönetim Kurulunu olusturmak üzere uygun görülecek bir Üye Baskan olarak görevlendirilebilir.

OLAGAN ÜSTÜ GENEL KURULA ÇAGRI:

MADDE 41. Sube Yönetim Kurulu sayisi, bosalmalar nedeniyle yedeklerin getirilmesinden sonra üye tam sayisinin yarisindan asagi düserse, Sube Genel Kurulu, mevcut Yönetim Kurulu Üyeleri, bu mümkün olmazsa Denetleme Kurulu tarafindan en geç 30 gün içinde Olaganüstü Toplantiya çagrilir. Bu da mümkün olmaz ise Genel Kurulun Genel Merkez Yönetim Kurulunca toplantiya çagrilmasi saglanir.
Yukaridaki durum, Genel Merkez Yönetim Kurulunda vuku bulursa, Dernek Büyük Genel Kurulu mevcut Genel Yönetim Kurulu Üyeleri tarafindan veya mümkün olmazsa Yüksek Denetleme Kurulu tarafindan en geç 30 gün içersinde Olaganüstü Toplantiya çagrilir.
 
FERDI SORUMLULUK

MADDE 42. Dernek genel merkezi ve sube organlarinda görev alanlar , görev aldiklari idari ve mali husustan ferdi sorumludurlar.
 
BASKAN VE YÖNETIM KURULU ÜYELERI IÇIN OLAGANÜSTÜ TOPLANTI

MADDE 43. Dernek Genel Baskanligi görevinde herhangi bir sebeple bosalma olursa, Genel Merkez Yönetim Kurulu kendi üyeleri arasindan birini Genel Baskan seçer. Yeni Genel Baskan Olagan Kurula kadar görevi yürütür. Bu mümkün olmadigi takdirde, Genel Merkez Yönetim veya Denetim Kurulu Üyeleri tarafindan en geç 30 gün içinde Büyük Genel Kurul Olagan Üstü toplantiya çagrilarak Genel Merkez Organlarinin seçimi yapilir.
 
SUBE BASKANLIGI VE ÜYELERI IÇIN OLAGANÜSTÜ TOPLANTI

MADDE 44. Sube Baskanligi görevinde herhangi bir sebeple bosalma, olursa Yönetim Kurulu kendi üyeleri arasindan birini Baskan seçer. Yeni Baskan, Olagan Genel Kurul Toplantisina kadar görevi yürütür. Bu mümkün olmadigi takdirde, Genel Kurul Mevcut Yönetim Kurulu veya Denetleme Kurulu Üyelerince en geç 30 gün içerisinde Olaganüstü Toplantiya çagrilarak yeniden sube organlarinin seçimi yapilir.
 
GENEL KURUL SONUCUNUN MERKEZE BILDIRILMESI

MADDE 45. Subelerin Genel Kurul sonuçlari, 30 gün içerisinde mahalli mülki amire ve dernek Genel Merkezine bildirilir.
 
GENEL BASKANIN SEÇIMI VE SEÇILME SARTLARI

MADDE 46. 1.Büyük Genel Kurulda, delegelerce gizli oy açik tasnifle üç yil için seçilir.
2.Dernek üyelik vecibelerini yerine getirenler, Genel Baskan seçilmek için aday olabilirler.
3.Dernek Genel Baskanligina aday olanlar için, delegelik sarti aranmaz.
4.Genel Baskan Adaylari, kendilerini Genel Kurulda esit sartlarda tanitir.
5.Bir kisi en fazla üç defa Genel Baskan olarak seçilebilir
 
MADDE 47.
 A. GENEL BASKANIN GÖREV VE YETKILERI

1.Dernegi temsil eder.
2.Genel Merkez Yönetim Kuruluna Baskanlik eder.
3.Dernegin ita amiridir.
4.Dernegin Asil ve Yedek Yönetim Kurulu Üyelerine ve tüm Asil Üyelere görev verebilir.
5.Yapilmasi gerektigi halde, yapilmayan islerden Genel Kurul'a karsi sorumludur.
6.Dernegin yaptigi Idari Anlasmalari ve Sözlesmeleri Genel Sekreterle birlikte imza eder.
7.Mali konulardaki istemler Yönetim Kurulu karari ile belirlenmis ve noterden tasdikli olan imza sirkülerindeki iki imza ile yürütülür.
8.Dernegin genel faaliyetlerini kanun, tüzük ve Genel Kurul kararina göre düzenler ve yapilmasini saglar.
9.Dernek binalarinda, kanunlarin ve tüzügün yasakladigi konulara uyulup uyulmadigini tespit için sürekli kontroller yapar veya yaptirir.
10.Dernegin gelismesi, güçlenmesi için tasarilar hazirlar veya hazirlatir.
11.Hizmete iliskin zorunlu gider (zaruri masraf ) ödenmesini tüzügün 33 ve 61  maddesine uygun alarak yapar.
12.Subeleri haberli ve habersiz denetler veya denetlettirir
13.Genel Baskan Yardimcilari ile Genel Sekreter ve Genel Muhasibe gereken görevleri verir.
14.Bütçe uygulanmasini izler ve aylik muhasebe mizanlarini hazirlatir.
15.Genel Baskan,herhangi bir nedenle Ankara dan ayrildigi zaman yerine Genel Baskan yardimcilarindan  veya Yönetim Kurulu üyelerinden birini yerine yazili olarak vekil tayin eder.

B-GENEL BASKAN YARDIMCILARININ GÖREVLERI

B -1 SOSYAL ISLERDEN VE DIS ILISKILERDEN SORUMLU GENEL BASKAN YARDIMCISI
a-Kendisine baglanan bölüm Baskanlarinin veya komisyonlarin hizmetlerinin aksatilmadan yürütülmesini saglar.
b-Dis ülkelerdeki, Askeri Derneklerle olan iliskileri  düzenler.
c- Askeri Dernekler arasinda ihdas edilmis olan Dis Iliskiler Dönem Baskanligi islemlerini yürütür.
d- Dernegin her türlü dis iliskileri ile ilgili tasari ve talimatlari hazirlayarak,Yönetim Kuruluna teklif eder, kabul edilenleri uygular.
e-Bayramlar, yilbaslari, dost ülkelerin millî bayramlari, kurtulus günleri, kutlama tarihlerini takip eder ve bu günlerde Dernek adina devlet büyüklerine, ilgili makamlara, dost ülkeler Askeri Derneklerine, çekilecek telgraf ve tebrikleri hazirlar ve postalar.
g- Dernekçe verilecek olan  ve dernegin katilacagi davetlerde, Baskanliga yardim eder.
h- Diger derneklerin Dernegimizi ve dernegimizin diger dernekleri  yapacaklari ziyaretleri  düzenler.
i. Dernegin yapacagi toplanti ve gösteri yürüyüsleri ile bildirilerde her türlü yasal isleri yapar ve takip eder.
i-Dernekçe, silt, plaket ve onur belgeleri verilmesine iliskin tespit ve tekliflerde bulunur, verilislerini düzenler.
j- Dernek seref defterini hazirlar ve dernegi ziyarete gelen devlet büyüklerine ve misafirlere sunar

 
B-2 TESKILATTAN SORUMLU GENEL BASKAN YARDIMCISI

a-Dernek teskilatinin verimli, planli ve güvenli çalismalari için incelemelerde bulunur, planlar yapar ve tekliflerde bulunur.
b-Dernek Subelerinin teskili ve açilmalari için yapilan teklifleri inceler, gerektiginde Sube açilacak bölgeye giderek, Kurucu Üyelerle temas eder, mahallinde gerekli tahkikati yapar.
c-Subelerin açilislarinda. Genel Kurul ve Denetlemelerinde heyetlere baskanlik eder.
d-Sube açilis hazirliklarini düzenler ve uygular.
e-Sube ve Genel Merkez Genel Kurullari' nin zamaninda ve kanun ile tüzüge uygun olarak toplanmasini planlar, yapilacak isleri tertiplemede subelere ve ilgililere yardimci olur.
f-Tabii üyelerin, asil üyelige kabullerinde durumlarini tetkik eder: Dernekte üye ile ilgili olarak bulunmasi zorunlu evrakin tamam olup olmadigini inceler, noksanlari tamamlar, uygun olanlarin asli üyelige alinmasi için Genel Merkez Yönetim Kuruluna teklif yapar; asli üyelerin kayitlarini tutturur.
g-Dernek teskilatinin yurt sathina yayilmasi için tabii üyeleri tesvik eder, subelerin asli üye durumlari ile ilgilenir, mevcutlari hakkinda kayit ve çizelgeler tutar, mevcutlarla ilgili degisikligi aylik olarak kaydeder.
h-Gelecege uygun yeni planlar yapar ve uygular.

B - 3 TANITMA VE YAYINDAN SORUMLU GENEL BASKAN YARDIMCI

a. Dernegi tanitacak, Dernek üyelerinin hak ve sorunlarini duyuracak yayinlar yapar.
b-Dernege maddi ve manevi olarak destek saglamaya gayret eder.
c-Basin ve TRT ile samimi ve yakin iliskiler kurar.
d-Dernegin kamu oyuna tanitilmasi için  planlar yapar.
e-Dernegin dergi, brosür veya bülten gibi yayinlarini hazirlar ve basin islerini yürütür.
f-Dernek Genel Merkezinde ve Subelerde okuma salonlari ve kitapliklar tesisini saglar.
g-Basin ve yayin islerinde çalismak üzere uzman ve yetenekli personelin, temini konusunda çalisma yapar.
h-Gerekli gördügünde Genel Yönetim Kurulu asil ve yedek üyelerinden veya asli üyelerden yardimci verilmesini ve çalistirilmasini teklif eder.

C- SUBE BASKANLARININ GÖREV VE YETKILERI

1-Sube Baskani, kendi bölgesinde subeyi temsil eder.
2-Sube Yönetim Kurulu toplantilarini yönetir. Yönetim Kurulu kararlarini uygular.
3-Sube Baskanlari, dernek hakkinda hukuki ve cezai müeyyide gerektirecek konularda sözlü veya yazili demeç veremez.
 4-Görsel ve yazili basina yapacagi açiklamalari, Genel Merkezle koordineli olarak yapar
5-Faaliyetlerin kanun, tüzük ve yönetmeliklere uygun olarak sürdürülmesini saglar.
6-Sube ita amiri olup , Mevzuata uygun olarak evraklarin muhafazasini ve sair belgelerin saklanmasini saglar.
 
GENEL SEKRETER VE SUBE SEKRETERLERI’NIN GÖREVLERI

MADDE 48. Genel Sekreter ve Sube Sekreterlerinin görevleri sunlardir.
a.Genel Sekreter, Genel Baskanin veya Sube Sekreteri, Sube Baskanin verecegi görevleri yapar.
b.Tören ve protokol islerini düzenler ve yürütür.
c.Dernek Genel Merkezinin veya Subesinin bütün yazismalarini, dosyasini, idari defterlerini kanun ve tüzük kurallari uyarinca düzenler.
 
GENEL MUHASIP VE SUBE MUHASIPLERININ GÖREVLERI

MADDE 49. Muhasiplerin görevleri sunlardir.
a.Dernek Genel Merkezinin veya Subesinin mali defter dosya ve hesabini kanun, tüzük ve mevzuata uygun sekilde muntazam olarak düzenler.
b.Dernek Genel Merkezi veya Subesinin maliyetle ilgili sarf Islerini, bütçe ve Yönetim Kurulu kararlarina uygun olarak yürütülmesini saglar.
c.Üye aidatlari ile sair gelirlerinin makbuz mukabil tahsilini saglar.
d.Malî durum hakkinda Yönetim ve Denetim Kurulunu bilgilendirir.
 
DENETLEME KURULLARININ GÖREVLERI

MADDE 50. Dernek Genel Merkez ve Sube Denetleme kurullarinin görevleri sunlardir.
a.Denetleme Kurullari, salt çogunlukla çalisir ve üç ay araliklarda Yönetim Kurulunun mali islem ve hesaplarini kontrol eder, hazirlayacagi raporu, Yönetim Kurulu Baskanina verir.
b.Dernek Genel Merkez veya Subelerinin her Genel Kurul Toplantisindan en az 15 gün öncesinden raporunu hazirlar ve Genel Kurula sunar,
c.Sube Denetleme Kurullarinin, her seferindeki Denetlemelerine ait raporlarindan bir adedi Genel Baskanliga gönderilir
d.Denetleme Kurullari, tüzük ve mevzuatta gösterilen diger görevleri yapar.
e.Denetleme kurullari olagan kontrollerinden gayri zamanlarda zuhur eden ve bir gerekçeye dayali hallerde, davet beklemeden de gerekli denetlemeyi yapabilirler
f.Denetlemeler, Yönetim Kurulu Baskani veya muhasibin huzurunda yapilir.
g.Yüksek Denetleme Kurulu üyelerinden bir veya bir kaçi Genel Yönetim Kurulu karari ile subelerin teftis ve kontrollerinde görevlendirilebilir.
h.Zorunlu hallerde Genel Kurulu olaganüstü toplantiya çagirir.
i.Genel Baskan ve yönetim kurulu üyeleri ile sube Baskanlarinin ve yönetim kurulu üyelerinin mülki hudut  disindan seçilmesi halinde, süresi içinde ikametini nakledip nakletmedigi konusunda arastirma yapar. Sonucu Genel Yönetim Kuruluna bildirir.
 
DISIPLIN KURULLARININ GÖREV VE YETKILERI.

MADDE 51. Dernek Genel Merkezi ve Subeler Disiplin Kurullarinin görevleri asagida gösterilmistir:
a.Dernek Genel Merkezinde yüksek disiplin kurulu, Subelerde ise Disiplin Kurulu bulunur.
b.Disiplin Kurullari, tüzükte belirtilen Dernek amaç ve prensiplerine aykiri, üyeler arasinda bulunmasi en tabii olan sevgi ve saygi hislerini yikici, birlik ve beraberligi bozucu yalan ve kasitli dedikodu ve benzeri söz ve davranislarda bulunanlar ile Yönetim Kurulu kararlarina uymayanlar hakkinda sorusturma yapar ve gerekli gördügü takdirde tüzükte yazili cezalari verir.
c.Verilen cezalarin tatbik yetkisi Genel Merkez Yönetim Kuruluna aittir.
Disiplin kurullarinca sorusturmalar, Sube Yönetim Kurulu veya Genel Merkez Yönetim Kurulu karari ile yapilir. Sorusturmalarda, sorusturmaya muhatap olanlarin mutlaka sözlü veya yazili savunmalari alinir.
Gerektiginde sahit ifadelerine basvurulur. Sorusturma ve benzeri her türlü islemler subelerde sube Baskanligi, Genel Merkezde ise Genel Baskanlik kanali ile yapilir.
d.Disiplin Kurulu bulunmayan Subelere ait islemler Yüksek Disiplin Kurulunca yapilir.
e.Disiplin Kurullari, Yönetim Kurullarinca kendisine bir görev tevdi edildiginde toplanir. O toplanti ve görev süresince münhasir olmak üzere bir üyeyi Kurula Baskan seçer kurul kararini salt çogunlukla verir.
f. Sube Disiplin Kurullarinin kararina karsi yapilan tebligattan sonra 30 gün içerisinde yüksek disiplin kuruluna itiraz edilebilir. Yüksek Disiplin Kurulunun karari kesindir.
g.Yüksek Disiplin Kurulu üyelerinden bir veya birkaçi Genel Merkez Yönetim Kurulu karari ile Subelerde yapilacak sorusturmalarda  görevlendirilebilir.
h.Hakkinda Yüksek Disiplin Kurulunca Dernekten kesin çikarma karari verilenler, mahkeme yolu ile karari bozdurmadiklari takdirde, aradan bes yil geçmeden dernege veya subelerine tekrar üye olamazlar.
 
 
DISIPLIN CEZALARI

MADDE 52. Disiplin cezalari sunlardir
a. Yazi ile Ihtar vermek.
b. Üyeyi, alti ay, bir yil, 3 yil olmak üzere dernekten geçici olarak çikarmak.
c. Üyeyi kesin olarak dernekten çikarmak,
 
TEMSICILER KURULU

MADDE 53. Dernek temsilciler kurulunun çalisma esaslari asagida gösterilmistir:
a.Dernek Temsilciler Kurulu, dernegi ilgilendiren Önemli konularda Genel Baskanin teklifi ve Genel Merkez Yönetim Kurulunun karari ile dernek Genel Merkezinde veya tayin edilecek bir ilde Genel Baskanin veya görevlendirecegi kisinin baskanliginda toplanir.
Temsilciler kurulunun aldigi kararlar Genel Merkez Yönetim Kuruluna tavsiye niteligindedir.
b.Temsilciler kurulu, tüzügün 14. maddesinin {d) fikrasinda gösterildigi sekilde olusur.
 
DERNEK HUKUK KOMISYONU

MADDE 54. Dernek hukuk komisyonunun çalisma esaslari asagida gösterilmistir
a. Dernegin veya üyelerin karsilasabilecegi hukuki sorunlarini tetkik ile sonuçlandirmak amaciyla dernek Genel Merkezinde, dernege asi! ve fahri üye olarak kayitli bulunan veya, gerektiginde haricen saglanan hukukçulardan olusan bir hukuk komisyonu kurulur.
b. Subelerin hukuk komisyonlari, sube hudutlari dahilinde bulunan asil veya fahri üye niteligini haiz olanlardan Yönetim Kurulu, karari ile kurulabilir. Bu hususta Genel Merkez Yönetim Kurulunun onayinin alinmasi sarttir.
c. Genel Merkezde ve Subelerde hukuk komisyonlari, dernegi hukuki yönden korur ve Genel Baskan ile Sube Baskanlarini aydinlatirlar.

DERNEK SUBELERININ KURULUS SEKIL VE USULÜ

MADDE 55.Tüzüklerinde sube açabilecegi belirtilmis dernekler, Genel Kurullarinca yetki verilen Yönetim Kurullarinin yetkili kilacaklari en az bes kisinin imzaladigi iki adet kurulus bildirimini (ek 2) ve asagida belirtilen eklerini subenin açilacagi yerin mülki idare amirligine verirler.
a.Ilgili dernekler müdürlügünce onaylanmis iki adet dernek tüzügü,
b.Kurucularin nüfus cüzdan fotokopisi,
c.Geçici yönetim kurulu üyeleri ile yazisma ve tebligati almaya yetkili kisi veya kisilerin adi, soyadi, yerlesim yerleri ve imzalarini belirten liste,
d.Sube açilmasi için yönetim kurulundan verilmis yetkiyi gösteren genel kurul kararinin fotokopisi.
e.Kurucu olarak yetkilendirilmis kisiler için alinmis dernek yönetim kurulu karari fotokopisi
f.Büyüksehir belediyesi sinirlari içinde kalan ilçeler hariç diger ilçelerdeki sube kurulus islemlerinde istenen belgeler birer arttirilarak verilir.

DERNEGIN GELIR KAYNAKLARI

MADDE 56. Dernegin gelir kaynaklari asagida gösterilmistir
a. Üye aidatlari.
b. Bagislar ve yardimlar.
c. Dernekçe yapilan yayinlar, tertiplenen, balo, eglence, temsil, konser, spor yarismasi, konferans gibi faaliyetlerden saglanan gelirler.
d. Resmi makamlarca yapilacak yardimlar.
e. Dernegin mal varligindan saglanan gelirler.
f. Rozet, takvim, kimlik karti, tüzük, esya piyangosu gibi her türlü kiymetli evraktan saglanan gelirler. Bunlarin bedel takdiri, tertibi ve satisi dernek Genel Merkezine aittir.
g. 2860 sayili Yardim Toplama Kanunu hükümlerine uygun olarak toplanacak bagis ve yardimlardan saglanan gelirler.
h. Dernegin dis ülkelerdeki gerek özel veya tüzel kisilerden veya diger kuruluslardan yardim almasi Içisleri Bakanliginin izni ile olur.
i. Dernegimiz kamu yararina çalisan bir dernek oldugu için genel ve katma bütçeli daireler ile mahalli idareler, kamu iktisadi tesebbüsleri ile bunlara bagli müesseseler ve sermayesinin yarisindan fazlasi devlete ait kuruluslardan yardim alabilir.
 
MADDE 57. Dernek Subelerince kendi adlarina tertip edecekleri organizasyonlardan saglanan gelirler sube namina gelir kaydedilir.

SUBELERDEN ELDE EDILECEK GELIR.

MADDE 58. Subeler, yillik net gelirlerinin % 10'nu genel merkeze yardim olarak öderler. Bu husus tahmini bütçelerine konur ve her takvim yili içersinde genel merkeze gönderirler.
 
MADDE 59. Normal gelir kaynaklarindan ayri olarak dernege gelir temin edenlere yönetim kurulu karari ile net gelirin % 20' ye kadari zaruri masraf verilebilir.
 
GELIR VE GIDERLERDE USUL

MADDE 60. Dernek genel merkezi ve subelerinde para toplama isleri asagida gösterildigi seklide yapilir.
Dernek gelirleri alindi belgesi ile toplanir. Alindi belgesinde, ödemede ve bagista bulunanin açik kimligi ve imzasi bulunur. Bu alindi belgelerinin bastirilmasi, içisleri Bakanliklarinda düzenlenecek yönetmelikte ve tüzügün ilgili maddelerinde açiklandigi sekilde belirlenir.

PARA SARFI

MADDE 61. Para sarf islemleri asagidaki esaslara göre yapilir.
Dernek genel merkezi ve subelerince para sarf, islemleri genel kurullarinca kabul edilen bütçe bölümlerine ve yönetim kurulu karariyla fatura ve sarf belgesi ile yapilir. Yönetim kurulunca kabul edilmeyen ve ita amiri olan Baskanlarca onaylanmayan masraflar ödenmez Sarf belgelerinin saklama sûresi bes yildir. Sarf belgeleri yönetim kurulunca görevlendirilecek iki sorumlu üye tarafindan tanzim edilir. Baskanin onayi ve yönetim kurulunun kabulünden sonra gelir-gider defterinin gider bölümüne muntazam islenir.

PARANIN BANKAYA YATIRILMASI

MADDE 62. Dernegin parasi bankada muhafaza edilir. Banka tayini yönetim kurulu karari ile olur. Dernegin bankadaki parasi yetkili imza sahiplerinin sirküleri ve mutlaka çift imza ile çekilir. Imzaya birinci yetkili baskan veya baskan yardimcisi olup, digerleri yönetim kurulu karariyla tayin edilir, Sirkülerde degisiklige lüzum görüldügünde yine yönetim kurulunun karari gereklidir.
Dernegin banka hesaplarindaki mevcut paralarina tahakkuk eden faizler konusunda, ilgili banka subesinden yazili teyit istenir ve bu teyit mektubu esas alinarak faizler alindi belgesi ile Dernek gelirine islenir.
 
DERNEK MERKEZ VE SUBE KASALARINDA BULUNDURULACAK MIKTAR

MADDE 63. Gelecek ilk toplantiya kadar alinacak malzeme ve yapilacak isler için acele ve masrafi gerektiren giderleri karsilamak üzere, Genel merkez muhasebesinde brüt iki asgari ücret kadar, il ve ilçe muhasebelerinde bunun yarisi kadar nakit para bulundurulabilir. Baskanlar, muhasip ve yetkili bir üye ile birlikte bu miktari sarfa yetkilidir.

DERNEK GENEL MERKEZI VE SUBELERDE TUTULMASI GEREKEN DEFTERLER

MADDE 64. Dernek genel merkezi ve Subelerde tutulmasi gereken defterler asagida gösterilmistir.
a. Üye Kayit Defteri: Dernege girenlerin kimlikleri, dernege giris tarihleri, aylik veya yillik aidatlari bu deftere yazilir.
b. Karar Defteri: Yönetim kurullarinin kararlari tarih ve numara sirasiyla bu deftere yazilir ve kararlarin alti baskan ve üyelerce imzalanir.
c.Evrak kayit defteri; Gelen ve giden evrak tarih ve numarasi ile bu deftere kaydolunur, Gelen evrakin asillari ve giden evrakin kopyalari dosyalarda saklanir.
d. Demirbas defteri : Dernege ait demirbas esyalar bu deftere islenir. Bu maddede sayilan defterlerin noterden tasdikli olmasi zorunludur.
e.Isletme hesabi defteri: Dernek adina alinan gelirler ve yapilan giderler açik ve düzenli olarak bu deftere islenir.
f. Alindi belgesi kayit defteri: Alindi belgelerinin seri ve sira numaralari, bu belgeleri alan ve iade edenlerin adi, soyadi ve imzalari ile aldiklari ve iade ettikleri tarihler bu deftere islenir.
 
GENEL KURULA KATILANLARIN GIDERLERI

MADDE 65. Dernek büyük genel kuruluna katilacak Subelerinin organlarinda görevli olanlar ile üyelerden delege seçilenlerin gelis - gidis yol masraflari sube bütçelerinden, Ankara'da ikamet ve diger giderleri Dernek genel Merkezi bütçesinden karsilanir

DERNEK TÜZÜGÜNÜN DEGISTIRILMESI UYGULANMA ESASLARI

MADDE 66. Dernek tüzügünün degistirilmesi su seklide yapilir:
a.Dernek tüzügünde herhangi bir degisiklik görüsmesinin yapilabilmesi için genel yönetim kurulunun dernek büyük genel kuruluna gündem ile öneride bulunmasi veya dernek büyük genel kurulunda bulunan delegelerin 1/10'nun yazili ve gerekçeli öneride bulunmasi sarttir.
b.Dernek tüzük degisikligi için dernek büyük genel kurulu delegelerinin 2/3 katilimi gerekir. çogunlugun saglanamamasi sebebiyle toplantinin ertelenmesi durumunda ikinci toplantida çogunluk aranmaz. ancak bu toplantiya katilan üye sayisi yönetim ve denetim kurullari üye tam sayisinin iki katindan az olamaz. kararlar toplantiya katilan delegelerin 2/3 çogunlugu ile alinabilir. degisiklikler milli savunma bakanliginin tasvibi alindiktan sonra uygulamaya konulur.BILDIRI YAYIMLANMASI ESASLARI

MADDE 67. Dernek, yönetim kurulu karari olmadan bildiri, beyanname veya benzeri yayinlar yapilamaz ve dagitilamaz.
Herkes, önceden izin almaksizin, kanun hükümlerine göre silahsiz ve saldirisiz olarak kanunlarin suç saymadigi belirli amaçlarla toplanti ve gösteri yürüyüsü düzenleme hakkina sahiptir.
Sehir ve kasabalarda ve gerekli görülen diger yerlerde hangi meydan ve açik yerde veya yollarda toplanti veya yürüyüs yapabilecegi ve bu toplanti ve yürüyüs için toplanma ve dagilma yerleri ile izlenecek yol ve yönler vali ve kaymakamlarca kararlastirilarak alisilmis araçlarla önceden duyurulur.
Toplanti ve yürüyüslere ve bu amaçla toplanmalara günes dogmadan baslanamaz. Açik yerlerdeki toplantilar ile yürüyüsler günesin batisindan bir saat önceye, kapali yerlerdeki toplantilar saat 23.00 e kadar sürebilir.
Yapilacak Toplantilar 7 kisiden olusan bir düzenleme kurulu tarafindan düzenlenir. Düzenleme kurulu kendi aralarindan birini baskan seçer. Toplanti yapilmadan 48 saat önce toplantinin amaci, yapilacagi yeri, günü, baslama ve bitis saatleri ile düzenleme kurulu üyelerinin açik kimlikleri, ikametgahlari, ve meslekleri belirtilir ve istenecek belgeler eklenir.
 
DERNEGIN FESHI VE TASFIYE ISLEMLERI

MADDE 68. Dernegin veya subelerinin feshi ve tasfiye islemleri asagida belirtilen seklide yapilir.
a.Dernegin tümünün feshine Dernek büyük genel kurulunca karar verilir. Fesih karari alinabilmesi için Dernek büyük genel kurulunu olusturmaya yetkili delege adedinin en az 2/3'nün genel kurul toplantisinda hazir bulunmasi ile mevcudun yine 2/3'nün kabul oyu sarttir ilk toplantida yukaridaki çogunluk saglanamazsa, ikinci toplantida hazir bulunan üyelerin çogunlugu ile karar verilir.
b.Dernegin feshi halinde bir ay içerisinde mal varligi Kizilay’a verilir.
c.Dernek Subelerinin kendi genel Kurullarinca feshi veya kanuni sartlarinin yerine getirilmemesinden dogan infisahinda, subeye ait her türlü mal varligi Dernek genel merkezine intikal eder. Dernek büyük genel kurulunca feshedilen sube içinde ayni islem yapilir. Sube sorumlulari teslim islemini bir ay çerisinde eksiksiz yerine getirirler. Aksi halde kanuni yollara basvurulur.

ÜYELERIN VEFATI HALINDE YAPILACAK ISLEMLER.

MADDE 69. Dernek asil üyelerinden birisinin vefati halinde, dernek örgütlerince derhal gereken ilgi gösterilir. Dernek örgütünün yetkili veya görevlisi cenazenin defni ile ilgili her türlü hizmetten sorumludur. Vefat eden T.S.K. den emekli ve malul olarak ayrilmis üyelerden oldugu için dernekçe görevlendirilen üyeler ve Garnizon Komutanliginca tören ve defin islemleri yapilir.

YASAK FAALIYETLER VE CEZA HÜKÜMLERI

MADDE 70. Dernek genel merkezi ve sube çalismalarinda, kanunlarin yasak ettigi faaliyetler ile tüzük hükümlerine aykiri davranislar hakkinda Türk Ceza Kanunu ile Dernekler Kanununda yazili cezai hükümler uygulanir.

TÜZÜKTE HÜKÜM BULUNMAYAN HALLERDE

MADDE 71. Tüzükte açiklanamamis sair hususlar, Türk Medeni Kanunu ile Dernekler Kanununun hükümlerine tabidir.
  
KOLLUK KUVVETLERININ YETKISI

MADDE 72.  Kamu düzeninin korunmasi veya suç islenmesinin önlenmesi nedenlerinden birine bagli olarak usulüne göre verilmis hâkim karari olmadikça, yine bu nedenlere bagli olarak gecikmesinde sakinca bulunan durumlarda mülkî idare amirinin yazili emri bulunmadikça, kolluk kuvvetleri, dernek ve eklentilerine giremez, arama yapamaz ve buradaki esyaya el koyamaz. Mülkî idare amirinin karari yirmi dört saat içinde görevli hâkimin onayina sunulur. Hâkim, kararini el koymadan itibaren kirk sekiz saat içinde açiklar; aksi halde, el koyma kendiliginden kalkar. Hâkim karari, mülkî idare amiri tarafindan dernek yöneticilerine yaziyla duyurulur.

ALINDI BELGELERININ BIÇIMI

MADDE 73. Dernek gelirlerinin tahsilinde kullanilacak Alindi Belgeleri dernekler yönetmeliginin 17. ekinde ’de gösterilen biçim ve ebatta yönetim kurulu karariyla bastirilir. Alindi belgeleri, müteselsil seri ve sira numarasi tasiyan kendinden karbonlu elli asil ve elli koçan yapragindan meydana gelen ciltler veya elektronik sistemler ve yazi makineleri araciligiyla yazdirilan form veya sürekli kayit formu seklinde tertip edilir. Form veya sürekli form seklinde bastirilacak alindi belgelerinin, belirtilen nitelikte olmasi zorunludur. Alindi belgesi ciltlerinin koçan kismi iki suret olarak bastirilabilir. Ancak, koçan yapraginin bir suretinin cilt koçaninda, digerinin ise muhasebe evraklari arasinda düzenli olarak saklanmasi zorunludur.

ALINDI BELGELERININ BASTIRILMASI VE KONTROLÜ

MADDE 74. Bastirilan alindi belgelerinin seri ve sira numaralari ile diger baski islerinde kusur bulunup bulunmadigi, sayman üyece kontrol edilir. Kontrolde hatali oldugu ortaya çikan cilt veya formlar geri verilerek ayni miktarda yenisi bastirilir. Alindi belgeleri, matbaadan sayman üye tarafindan bir tutanak ile teslim alinir.
Bastirilan alindi belgesi ciltleri veya elektronik sistemler ve yazi makineleri araciligiyla yazdirilmasi için bastirilan formlarin adedi ile seri ve sira numaralarinin, onbes gün içinde basimevleri tarafindan mülki idare amirligine bildirilmesi zorunludur.
Dernekler birimleri; basimevleri tarafindan bildirilen alindi belgeleri ile ilgili bilgileri kontrol eder ve ilgili dernek ve basimevinin adini, alindi belgesi ciltlerinin adedini, baslangiç ve bitis numaralari ile seri numaralarini Alindi Belgesi Ciltleri Takip Defterinin bir satirina kaydeder.
Form veya sürekli form seklinde bastirilan alindi belgeleri de baslangiç ve bitis numaralari elli asil ve elli koçan yapragini ihtiva edecek sekilde gruplandirilarak yukarida belirtilen usule göre kaydedilir.
Alindi Belgesi Takip Defteri kullanilmaya baslanilmadan önce, sayfalarinin sira numarasiyla teselsül ettigine bakilarak, bu sayfalar teker teker il dernekler müdürlügünün mührü ile mühürlenir ve son sayfasina kaç sayfadan ibaret oldugu ile onay tarihi belirtilerek, il dernekler müdürü tarafindan imzalanir. Bu defter, ayrica bilgisayar ortaminda da tutulur.

ALINDI BELGELERININ DEFTERE KAYDI

MADDE 75. Dernek saymaninca teslim alinan alindi belgeleri Alindi Belgesi Kayit Defterine kaydedilir. Alindi belgelerinin, eski ve yeni saymanlar arasinda tutanakla devir teslimi yapilir.
Alindi belgesi ciltlerinin bastirildiktan sonra tamami, numarasi en küçük olan alindi belgesi cildinden baslamak üzere defterin yalnizca baslangiç, bitis ve serisi sütunlari doldurularak, her bir satirda bir alindi belgesi cildi gösterilecek sekilde alt alta yazilmak suretiyle kaydedilir. Defterin diger sütunlari, alindi belgesi ciltlerinin gelir tahsil edecek kisilere teslim edilmesi veya teslim edilen alindi belgesi cildinin iade edilmesi sirasinda doldurulur.
Tamami kullanilmadigi halde herhangi bir nedenle iade edilen alindi belgelerinin kullanilmayan yapraklari tespit edilerek sayman ve iade eden kisi tarafindan tutanak altina alinir. Bu sekilde iade edilen alindi belgesi ciltleri, gelir tahsil edecek baska bir kisiye verilebilir veya yapraklari üzerine büyük harflerle ve görünebilecek sekilde iptal yazilarak bir daha kullanilmaz.
Form veya sürekli form seklinde bastirilan alindi belgeleri de baslangiç ve bitis numaralari elli asil ve elli koçan yapragini ihtiva edecek sekilde gruplandirilarak yukarida belirtilen usule göre kaydedilir ve kullanilir.
Alindi belgelerinden kaybolan veya çalinanlar bir tutanak ile tespit edilir ve en kisa sürede dernekler birimlerine bildirilir. Gerekli islemlerin yapilmasi için durum, dernekler birimleri tarafindan Cumhuriyet bassavciliklarina intikal ettirilir.

ALINDI BELGELERININ KULLANIMI

MADDE 76.Alindi belgeleri, gelir tahsil etme görev ve yetkisine sahip bulunanlara, sayman üyelerce imza karsiligi verilir ve kullanildiktan sonra imza karsiligi geri alinir. Bu islemler Alindi Belgesi Kayit Defterinde gösterilir.
Alindi belgeleri, sabit boyali sert veya sivri uçlu tükenmez kalemle okunakli bir biçimde silintisiz ve kazintisiz olarak doldurulur. Ödemede bulunana asil yaprak koparilarak verilir, koçan kismi ciltte birakilir. Düzenleme sirasinda hata yapilirsa, hatali belge yapragi ödemede bulunana verilmez. Asil ve koçan yapraklarin üzerine “IPTAL” ibaresi yazilip her ikisi koparilmadan ciltte birakilir.
Form seklinde bastirilan alindi belgeleri, elektronik sistemler araciligiyla doldurulduktan sonra asli ödemede bulunana verilir; sureti dosyasinda muhafaza edilir.
YETKI BELGESI
MADDE 77. Dernek adina gelir tahsil edecek kisi veya kisiler, yetki süresi de belirtilmek suretiyle, yönetim kurulu karari ile tespit edilir. Gelir tahsil edecek kisilerin açik kimligi, imzasi ve fotograflarini ihtiva eden Yetki Belgesi (D.Ynt.EK- 19) dernek tarafindan üç nüsha olarak düzenlenerek, dernek yönetim kurulu baskaninca onaylanir. Yetki belgelerinin birer sureti dernekler birimlerine verilir.
Dernek adina gelir tahsil edecek kisiler, ancak adlarina düzenlenen yetki belgelerinin bir suretinin dernekler birimine verilmesinden itibaren gelir tahsil etmeye baslayabilirler. Dernekler birimlerince kendilerine verilen her bir yetki belgesi için otomatik sira numarasi verilir.
Yetki belgelerinin süresi, yönetim kurullarinin görev süresi ile sinirlidir. Yeni seçilen yönetim kurullarinin, yetki belgelerini birinci fikra esaslarina göre yenilemesi zorunludur. Yetki belgesinin süresinin bitmesi veya adina yetki belgesi düzenlenen kisinin görevinden ayrilmasi, ölümü, isine veya görevine son verilmesi, dernegin kendiliginden dagildiginin tespit edilmesi veya fesih edilmesi gibi hallerde, verilmis olan yetki belgelerinin dernek yönetim kuruluna bir hafta içinde teslimi zorunludur. Ayrica, gelir toplama yetkisi yönetim kurulu karari ile her zaman iptal edilebilir. Yetki belgesi ile ilgili degisiklikler yönetim kurulu baskaninca, onbes gün içerisinde dernekler birimine bildirilir.
 
GELIRLERIN TESLIM EDILMESI

MADDE 78. Dernek adina gelir tahsil etmekle yetkili olan kisiler, tahsil ettikleri paralari otuz gün içerisinde dernek saymanina teslim ederler veya dernegin banka hesabina yatirirlar. Ancak, tahsilati 2005 yili için 1000.- YTL’ yi geçenler, 30 otuz günlük süreyi beklemeksizin tahsil ettikleri parayi en geç iki is günü içinde dernek saymanina teslim ederler veya dernegin banka hesabina yatirirlar.
Dernek kasasinda bulundurulabilecek para miktari, ihtiyaçlar dikkate alinarak yönetim kurulunca belirlenir.


TEMSILCILIK

MADDE 79. Dernekler, gerekli gördükleri yerlerde dernek faaliyetlerini yürütmek amaciyla temsilcilik açabilirler. Temsilcilikler, sube veya dernek genel kurullarinda temsil edilmezler. Subeler temsilcilik açamazlar. Temsilciligin adresi, yönetim kurulu karariyla temsilci olarak görevlendirilen kisi veya kisiler tarafindan o yerin mülkî idare amirligine yazili olarak bildirilir.

PLATFORMLAR

MADDE 80. Dernekler, amaçlari ile ilgisi bulunan ve kanunlarla yasaklanmayan alanlarda, diger dernek, vakif, sendika ve benzeri sivil toplum kuruluslariyla ortak bir amaci gerçeklestirmek üzere platformlar olusturabilirler. Platformlarin olusturulabilmesi için derneklerin yetkili organlarinca alinacak kararlarda, dernegi temsille görevlendirilecek kisi veya kisiler belirlenir.
Bir platformun faaliyete baslayabilmesi için, temsilciler tarafindan bir mutabakat tutanagi düzenlenir. Bu tutanakta, platformun olusturulma amaci, çalismalarin yürütülecegi yerlesim yeri ile yönetim grubu üyeleri ve koordinatörünün isimleri belirtilir.
 
SANDIK KURMA SARTLARI

MADDE 81.Dernekler; üyelerine kar payi dagitmamak, gelir, faiz veya baska adlarla üyelerine para aktarmamak sartiyla, üyelerinin yiyecek, giyecek gibi zaruri ihtiyaç maddelerini ve diger mal ve hizmetlerle kisa vadeli kredi ihtiyaçlarini sandik kurarak karsilayabilirler.
Derneklerin sandik kurabilmesi için;
a.Dernek tüzügünde sandik kurulacagina dair açik hüküm bulunmasi,
b. Dernek genel kurulunca sandik kurulmasi için karar alinmis olmasi
gerekir.
 
SANDIK ÜYELIGI

MADDE 82. Dernekler tarafindan kurulan sandiklara, ilgili dernegin merkez ve subelerine kayitli üyeler disinda üye kabul edilmez. Sandiklara üye olmak istege baglidir.
Sandik üyeligine kabul, sandik yönetim kurulu karari ile olur.
 
SANDIK YÖNERGESI

MADDE 83. Her sandigin, dernek yönetim kurulunca hazirlanip genel kurulca kabul edilen bir sandik yönergesi bulunur. Bu yönetmelikte asagidaki hususlarin belirtilmesi zorunludur.
a. Sandigin adi,
b. Sandigin çalisma konulari,
c. Üye olma, üyelikten çikma ve çikarilmanin sartlari,
d. Sandik genel kurulunun kurulus sekli, toplanma zamani, görev ve yetkileri,
e. Sandik yönetim kurulunun asil ve yedek üye sayisi, nasil seçilecegi, görev ve yetkileri,
f. Sandik denetim kurulunun asil ve yedek üye sayisi, nasil seçilecegi, görev ve yetkileri,
g. Üyelerden alinacak giris aidati ile üyelik aidatinin belirlenme ve tahsilat sekli,
h. Sandikça olusturulacak fonlar, bu fonlara katilma sartlari, fonlardan yararlanma esaslari, fonlardan yapilacak yardimlarin miktari ve oranlari,
i. Üyelerin sandiktan çikmasi veya çikarilmasinin sartlari,
j. Fonlarda biriken para ve haklarin tasfiyesi ve geri verilmesi esas ve usulleri,
k. Fonlarda biriken paralarin degerlendirilme esas ve usulleri, isletilecek paralardan elde edilecek faiz, kâr, temettü ve diger degerlerin, kullanimina dair esaslar,
l. Mikrokredi ve diger borç para verme esas ve usulleri,
m.Sandigin dagitilmasina karar verilmesi durumunda, mal varliginin tasfiye esaslari.
Mikrokredi ve diger borç para alacaklardan istenecek hizmet bedeli veya faiz oranlari yönetim kurulu karari ile belirlenir.

SANDIGIN FAALIYETE GEÇMESI

MADDE 84. Dernek genel kurulunca kabul edilen sandik yönergesinin yönetim kurulu üyelerince her sayfasi imzalanmis bir sureti, genel kurul toplantisini izleyen otuz gün içinde dernek baskani tarafindan mülki idare amirligine verilir.
Sandik yönergesinin mülki idare amirligine bildirilmesinden itibaren alti ay içinde sandik genel kurulunun toplanmasi ve sandik organlarinin olusturulmasi zorunludur. Sandik organlarinin olusturulmasina kadar, sandik islemlerini yürütmeye dernek yönetim kurulu yetkilidir. Sandigin ilk genel kurulu, dernek yönetim kurulunun çagrisi üzerine toplanir.

SANDIK ORGANLARI

MADDE 85. Her sandikta;
a. Genel kurul,
b. Yönetim kurulu,
c. Denetim kurulu,
olusturulmasi zorunludur.
Sandik yönetim ve denetim kurullarinin asil ve yedek üye sayisi üçten az olamaz. Sandik yönetim ve denetim kurullari sandik üyeleri arasindan seçilir.

SANDIK GENEL KURULU

MADDE 86. Sandik genel kurulu, genel kurula katilma hakki bulunan sandik üyelerinden olusur. Üye sayisinin çok olmasi veya üyelerin farkli yerlesim yerlerinde bulunmasi halinde genel kurulda nasil temsil edilecekleri, sandik yönetmeliginde düzenlenir. Genel kurulun toplantiya çagrilmasi, toplanti gündemi ve yeri, toplanti ve karar yeter sayisi ve kararlarin üyelere duyurulmasi konularinda, sandigin bagli bulundugu dernek tüzügünün bu konulari düzenleyen hükümleri uygulanir.

SANDIKLARIN YASAL DURUMU

MADDE 87. Sandiklar, derneklerin bir yan kurulusudur; Bunlarin tüzel kisilikleri yoktur.
Sandik yönetim kurulu, dernek yönetim kurulunca verilecek yetkiye dayanarak, sandikla ilgili konularda mahkemeler ve idare makamlarinda sandigi temsil edebilir, sandiga izafeten her türlü hukuki tasarrufta bulunabilir.

SANDIGIN MALLARI

MADDE 88. Sandigin bütün mal ve haklari dernek mali sayilir. Tasinmazlar dernek adina tescil edilir, kullanma hakki sandiga devredilir.
Bu mallara karsi islenen suçlar, dernek mallarina karsi islenmis sayilir ve sandik mallarina karsi suç isleyenler dernek malina karsi suç isleyenler gibi cezalandirilir.

SANDIKLARIN DENETIMI

MADDE 89. Sandigin bagli oldugu dernegin genel kurulu, yönetim kurulu veya denetim kurulu, sandigin denetimini her zaman yapabilir. Dernek ve sandik denetim kurullari en az yilda bir kez olmak üzere sandik hesap ve faaliyetlerinin denetimini yapmakla görevli ve yetkilidir. Denetim sonuçlari bir rapor halinde sandik genel kurulu ve toplandiginda dernek genel kuruluna sunulur.
Sandiklarin yönetim yerleri, satis yerleri, defterleri, hesap ve islemleri Bakanlik veya yetkili mülki idare amiri tarafindan her zaman denetlettirilebilir. Bu denetleme, görevlendirilecek kolluk kuvvetleri mensuplari disindaki memur veya memurlar araciligiyla yaptirilir.
Denetleme sirasinda, görevli memurlar tarafindan istenecek her türlü defter, belge ve islemli yazilarin, denetleyen kisilere gösterilmesi ve talep halinde onayli örneklerinin verilmesi zorunludur.

SANDIKLARIN GELIRLERI

MADDE 90. Sandiklarin gelirleri sunlardir:
a. Üyelerden bir defaya mahsus olmak üzere alinacak giris aidati,
b. Üyelik aidati,
c. Iktisadi faaliyetlerden elde edilen karlar,
d. Üyelere verilen kredilerden alinacak hizmet bedeli veya faiz gelirleri,
e. Bankaya yatirilan sandik paralarinin faizleri,
f.   f. Kime ve nereye ait oldugu bilinmeyen ve en az bir yil emanet hesabinda tutulduktan sonra gelir kaydedilen paralar,
g. Yardim ve bagislar,
h. Borçlanma,
i. Diger gelirler.

SANDIKLARCA TUTULACAK DEFTERLER

MADDE 91. Sandiklar asagida yazili defterleri tutmak zorundadir:
a. Karar defteri: Yönetim kurullarinin kararlari gün ve sayi sirasi ile bu deftere yazilir. Kararlarin alti toplantiya katilan üyelerce imzalanir.
b. Üye kayit defteri: Sandiga üye olarak girenlerin kimlikleri ve giris tarihleri bu deftere islenir.
c. Evrak kayit defteri: Sandik yönetimine iliskin gelen ve giden evrak, gün ve sayi sirasiyla bu deftere kaydedilir. Gelen evrakin asillari ve giden evrakin kopyalari dosyalanir.
d. Demirbas defteri: Sandigin demirbas esyasi bu deftere, alinis tarihleri ve degerleri belirtilerek yazilir.
e. Yevmiye defteri, büyük defter ve envanter defteri: sandik adina alinan gelirler ve yapilan giderler ile envanter kayitlari, açik ve düzenli olarak bu defterlere islenir. Sandiklar bilanço esasina göre defter tutarlar. Bu defterlerin tutulma usulü ile kayit sekli Vergi Usul Kanunu ile bu Kanununun Maliye Bakanligina verdigi yetkiye istinaden yayimlanan Muhasebe Sistemi Uygulama Genel Tebligleri esaslarina göre yapilir.
Bu maddede sayilan defterler ile sandikça tutulmasi uygun bulunan öteki defterlerin, dernekler birimi ya da noterlerce onaylanmasi zorunludur.
Bu Yönetmeligin alti ve yedinci bölümlerinde belirtilen diger esas ve usuller sandiklar için de uygulanir.

LOKAL

MADDE 92. Lokal, dernek üyelerinin soysal ihtiyaçlarini karsilamak üzere mülki idare amirinin izniyle açilan tesistir. Dernekler, baska bir dernek, gerçek veya tüzel kisi ile ortaklasa lokal açmaz. Federasyon ve konfederasyonlar hariç, lokal açabilmesi için dernegin en az bir yildan beri faaliyette bulunmasi sarttir. Çocuk dernekleri lokal açamaz.

LOKAL AÇILAMAYACAK YERLER

MADDE 93. Asagida belirtilen yerlerde lokal açilmasina izin verilmez:
a. Silah fabrika ve imalathaneleri, patlayici, parlayici ve yanici gibi tehlikeli maddeler üretilen, satilan, kullanilan ve depolanan yerler ile gaz dolum tesislerinde,
b. Her türlü mabetlerde,
c. Okul öncesi egitim, ilk ve orta ögretim resmi ve özel okul binalari ile özel egitime muhtaç bireylerin devam ettikleri ögretim kurumlarina yüz metreden yakin mesafe içinde,
d. Ilk ve orta ögretim ögrencilerinin devam ettigi kurs, dershane ve bu ögrencilerin kaldigi ögrenci yurtlarinin bulundugu binalarda,
e. Itfaiye, ambulans gibi müdahale ve yardim hizmetlerinin kolaylikla ulasamayacagi yerlerde,
f. Binalarin ortak kullanilan bagimsiz bölümlerinde,
g. Genel güvenlik ve asayisin korunmasi yönünden sakincali olan yerlerde,
h. Sabit veya seyyar olarak kullanilan kara, deniz, hava ve her çesit tasima araçlarinda.
Dernegin yerlesim yerinin bulundugu binada dernek lokali açilabilir. Ancak, dernek lokali olarak açilan yerin iç kapi girisinin diger bagimsiz bölüm veya oda ve benzeri gibi bölümlerden ayri olmasi ve bunlara açilan kapilarinin bulunmamasi zorunludur.
 
BASVURU

MADDE 94. Il merkezlerinde açilacak lokaller için valilige, Büyüksehir belediyesi sinirlari içinde kalan ilçeler dahil olmak üzere diger ilçelerde açilacak lokaller için kaymakamliga bir dilekçe ile basvurulur. Basvurulara asagida belirtilen belgeler eklenir.
a. Lokal açilmasi konusunda alinmis yönetim kurulu kararinin örnegi,
b. Lokal olarak açilacak yerin tapu senedi örnegi, kiralik ise kira kontratinin örnegi,
c. Ana gayrimenkulun tapu kayitlarinda mesken olarak görünen yerler için kat maliklerinin oy birligi ile aldiklari kararin örnegi, mesken ve isyerinin birlikte yer aldigi binalarda mesken sahiplerinin tamaminin onayi ve isyeri sahiplerinin oy çoklugu ile aldiklari kararin örnegi, is hanlarinda ise yönetim kurulu karari örnegi,
d. Derneklerin; belediye ve mücavir alanlar içinde açacaklari lokaller için yapi kullanma (iskan) izin belgesi, bu belgenin bulunmadigi durumlarda ise ilgili belediyeden alinacak söz konusu yerin lokal olarak kullanilmasinda sakinca olmadigina dair belge; bu alanlar disindaki lokaller için bayindirlik ve iskan müdürlüklerinden alinacak lokal olarak kullanilmasinda sakinca olmadigina dair belge.
e. Belgeleri eksik olan veya mevzuata uygun olmayan basvurular degerlendirmeye alinmaz ve eksikliklerin tamamlanmasi için otuz günlük ek süre taninir. Bu süre sonunda eksikliklerin tamamlanmamasi halinde basvuru islemden kaldirilir.
Lokal olarak açilan yerin yerlesim yerinin degistirilmesi halinde yukarida sayilan islemler tekrar edilir.
 
IZIN

MADDE 95.  Il merkezlerinde açilacak lokallerin is ve islemleri il dernekler müdürlüklerince, diger ilçelerde açilacak lokallerin is ve islemleri ilçe dernekler büro sefliklerince yürütülür. Büyüksehir belediyesi sinirlari içinde kalan ilçelerde ise bu görevler, kaymakamlik yazi isleri müdürlüklerince yerine getirilir. Lokal olarak açilacak yerin ve bulundugu binanin fenni ve yangin güvenligi ile toplum sagligi ve çevre bakimindan belediyece, genel güvenlik ve asayisin korunmasi yönünden kolluk kuvvetlerince incelenmesi istenir. Gerek görülen hallerde, ayrica ilgili diger kurum ve kuruluslardan inceleme yapilmasi istenebilir.
Basvuru belgeleri ve inceleme sonuçlari olumlu olan derneklere, mülki idare amirince lokal açma ve isletme izni verilir. Lokal açma ve isletme belgesinde çalisma sartlari belirtir. Iki nüsha olarak düzenlenen Lokal Açma ve Isletme Izin Belgesinin (EK- 20) bir örnegi ilgili dernege verilir; diger örnegi dernegin il dernekler müdürlügündeki dosyasinda saklanir.
Lokalin hangi dernege ait oldugunun belirtildigi en az 50x75 cm ebadinda “……..Dernegi Lokali” ibaresinin yazili oldugu levha ile en az 20x30 cm ebadinda “Üye olmayan giremez” ibaresinin yazili oldugu levhanin, disaridan ilk bakista görülebilecek bir yere asilmasi zorunludur.
Lokal açma ve isletme belgesi düzenlendikten sonra onbes gün içinde dernekler birimlerince; kolluk amirligi, belediye, alkollü içki kullanilmasina izin verilenler için tekel idaresi, çevre müdürlükleri ile dernegin bagli bulundugu vergi dairesine lokalin açildigi bildirilir. Kolluk kuvvetleri bu bilgilere istinaden izinsiz açilan lokalleri men eder.

SORUMLU MÜDÜR

MADDE 96. Her dernek lokaline, yönetim kurulu karariyla sorumlu bir müdür tayin edilerek mülki idare amirine bildirilir. Sorumlu müdür, dernek lokalinin mevzuata ve ruhsata uygun olarak isletilmesinden sorumludur. Sorumlu müdür degisikligi, onbes gün içinde mülki idare amirligine bildirilir.
Lokal müdürü yönetim kurulu karariyla ücretli veya fahri olarak görevlendirilir. Bunlarin dernek üyesi olmasi sart degildir. Lokalin isletmesi, dernek tarafindan görevlendirilen bir lokal müdürünün sorumlulugunda müstecire de yaptirilabilir.
 
ALKOLLÜ IÇKI KULLANILMASI

MADDE 97. Dernek lokallerinde alkollü içki kullanilmasi mülki idare amirinin iznine baglidir. Ancak, alkollü içki izni verilebilmesi için dernek lokalinin içkili yer bölgesi içinde bulunmasi ve içki satis belgesi alinmasi zorunludur.
Gençlik, spor veya gençlik ve spor kulüplerinin sosyal amaçli tesisleri ile lokallerinde alkollü içki kullanilmasina izin verilmez.
Alkollü içki kullanilmasina izin verilen lokallerde içki servisi, ancak izin verilen lokal içinde yapilabilir. Lokalin etrafinda, yol kenarlarinda veya yaya kaldirimlarinda masa konularak veya ayakta içki servisi yapilamaz.
 
LOKALLERDE ÇALISACAK KISILER

MADDE 98. Alkollü içki kullanilmasina izin verilen lokallerde 18 yasindan küçükler çalistirilamaz. Lokallerde çalisanlar için dernek yönetim kurulu baskaninin imzasini tasiyan bir kimlik belgesi düzenlenir. Çalisanlar lokalde bulunduklari sürece bu kimligi ilk bakista görülebilecek sekilde üzerlerinde tasimak zorundadirlar.

LOKAL YÖNERGESI

MADDE 99.Dernek lokalleri, yönetim kurullarinca bu Yönetmelikte belirtilen esas ve usullere uygun olarak hazirlanan yönergeye göre isletilir. Lokal yönergesinde asagida gösterilen hususlarin belirtilmesi zorunludur.
a. Lokalin çalisma sartlari,
b. Lokal müdürünün görev ve yetkileri,
c. Dernek lokalinde yapilacak faaliyetler ve verilecek hizmetler,
d. Dernek üyelerinin ve misafirlerin lokalden yararlanma sekilleri,
e. Lokalde alkollü içki kullanilip kullanilmayacagi, kullanilacaksa sart ve sekilleri,
f. Lokalin konferans, seminer, yemek, nisan, dügün ve benzeri toplantilar için dernek üyelerine tahsis edilme sekil ve sartlari.

LOKALDEN YARARLANMA

MADDE 100. Lokalden yararlanacak üyelere, dernek üyeligine kabul kararinin tarih ve sayisi ile dernek baskaninin imzasi bulunan lokal kimlik karti verilir. Üyeler lokalde bulunduklari sürece bu kimligi üzerlerinde tasimak ve denetimler sirasinda bu karti göstermek zorundadirlar.
Lokale o dernegin üyesi olmayanlar giremez. Ancak, üyelerin beraberindeki misafirleri lokallere kabul edilebilir. Misafirler lokalde bulunduklari sürece, misafir kartlarini ilk bakista görülecek sekilde üzerlerinde tasimak zorundadirlar.

LOKALLERIN DENETIMI

MADDE 101. Mülki idare amiri, dernek lokallerinin, açma ve isletme belgesinde belirtilen sartlara göre isletilip isletilmedigini denetletebilir. Lokallerin denetimi, dernekler birimleri ve kolluk kuvvetlerince birlikte yapilir. Lokal denetiminde önceden bildirimde bulunma ve denetimin mesai saatleri içinde yapilmasi sarti aranmaz.

FAALIYETTEN GEÇICI OLARAK MEN ETME

MADDE 102. Kumar oynatildigi, izinsiz içki kullanildigi, umuma açik yer durumuna geldigi veya lokal yönergesine aykiri hareket edildigi tespit edilen lokaller, mülki idare amiri tarafindan otuz günü geçmemek üzere geçici süreyle faaliyetten men edilir.
Yukaridaki fikrada yazili fiiller sebebiyle üç defa faaliyetten men edilen lokallerin izin belgeleri, mülki idare amirince iptal edilir.

LOKAL AÇMA VE ÇALISMA IZNININ IPTALI

MADDE 103. Yapilan denetimler neticesinde, uyusturucu madde imal edildigi, satildigi, kullanildigi veya bulunduruldugu; 6136 sayili Kanuna aykiri silah bulunduruldugu veya satildigi; genel güvenlige ve genel ahlaka aykiri faaliyetlerde bulunuldugu tespit edilenlerin lokal açma ve isletme izin belgeleri mülki idare amirince iptal edilir.
Ayrica, konusu suç teskil eden fiillerin islenmesi durumunda, sorusturma evraki derhal Cumhuriyet Bassavciligina gönderilir.

FAALIYETTEN MEN KARARININ UYGULANMASI

MADDE 104.Faaliyetten men karari asagidaki esaslar çerçevesinde yerine getirilir.
a.Karar, dernek yönetim kuruluna ve lokal müdürüne teblig edilir kararin uygulanmasi için iki günden fazla olmamak üzere süre verilir. Tebligde dernek yönetim kurulu baskani veya görevlendirilecek yönetim kurulu üyesi ile lokal müdürünün, mühürlemenin yapilacagi sirada hazir bulundurulmasi gerektigi de belirtilir.
b. Lokalin kapali oldugu süre içinde bozulabilecek mallar ile kisilerin özel esyalarinin çikarilmasina izin verilir.
c. Lokalin pencereleri ve diger kapilari kapatilir ve lokalin giris kapilari mühürlenir.
d. Kararin uygulanmasina iliskin düzenlenecek tutanakta, faaliyetten men kararinin tarihi, sebebi ve süresi ile kapatma islemenin tarih ve saati belirtilir ve hazir bulunanlar tarafindan imzalanir. Hazir bulunanlarin imzadan kaçinmasi halinde bu durum tutanakta belirtilir.
e.Sürenin dolmasini müteakip faaliyetten men edilen lokalin tekrar açilmasinda da açilis tarihi ve saati yazilarak, açma ve teslim tutanagi, dernek yönetim kurulu baskani veya görevlendirilecek yönetim kurulu üyesi ile lokal müdürü tarafindan imzalanir.

SÜRESINDEN ÖNCE AÇILMA

MADDE 105. Faaliyetten men islemine karsi açilan davanin idare aleyhine sonuçlanmasi halinde; lokal bir tutanakla açilir. Mülki idare amirleri faaliyetten geçici olarak men ettikleri lokalleri mahkeme kararlari disinda, süresinden önce açamazlar. Geçici olarak faaliyetten men edildigi halde süresinden önce açilan lokallerin açma ve isletme izinleri mülki idare amirince iptal edilir.

IZINSIZ AÇILAN LOKALLER

MADDE 106. Izinsiz olarak açilan veya izni iptal edildigi halde isletilen veya geçici olarak faaliyetten men edildigi halde süresinden önce açilan lokaller kolluk kuvvetlerince kapatilir.
Uzakligin ölçülmesi

MADDE 107. Okul öncesi egitim, ilk ve orta ögretim resmi ve özel okul binalari ile özel egitime muhtaç bireylerin devam ettikleri kurumlar ile lokal açilmasina izin verilen yerlerin aralarindaki uzakligin ölçümünde, bina ve tesislerin varsa bahçe kapilari, yoksa bina kapilari; kapilarin birden fazla olmasi durumunda ise en yakini esas alinir.
Yüz metre uzakligin ölçümünde, mevcut cadde ve sokaklar üzerinden yaya yolu kullanilarak, yaya kurallarina göre gidilebilecek en kisa mesafe dikkate alinir. Bu tespitleri yapmaya dernekler birimleri yetkilidir.
 
DERNEGIN KURUCULARI

MADDE 108. Türkiye Emekli Astsubaylar Dernegi kurucu üyelerinin adi, soyadi, dogum yeri ve tarihi, meslegi tâbiiyeti ve ikamet adresleri asagida gösterilmistir.
 
1.K.Kerim Kalkan
2.Metin Saripinali
3.Mustafa Toydemir
4.Ilhami Karabulut
5.Mehmet Deregenli
6.Yunus As
7.Hüseyin Öziçi
8.Remzi Akyurt
9.Ismail Akdemir
10.Recep Ergül
11.Necati Kahraman
12.Yesari Erdogan
13.Tevfik Büyükyumuk
 
Türkiye Emekli Astsubaylar Dernegi'ni kuruculari tarafindan hazirlanan bu tüzük 16 HAZIRAN 1983 tarih ve 2847 sayili Kanunun 3 ncü maddesi uyarinca hukuka uygunluk yönünden incelenmis 108 madde ve 1 geçici madde olarak tespit ve kabul edilmistir,
 
GEÇICI MADDE 1: medeni kanunun 72. maddesinde 4.11.2004 tarihinde yapilan degisiklik geregi dernek genel merkezi ve subelerinin seçilmis organlari olagan genel kurul toplantilarini en geç üç yilda bir yaparlar.
 
Sayfa Başına